Rootsis on terav ehitajate põud

08. juuni 2016, 11:15
Ehitus
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160608/NEWS/160609789/AR/0/ehitus.jpg

Rootsis on ehituse alal tööl 320 000 inimest, kuid selleks, et kõik vajalikud elamispinnad, koolid ja muud rajatised ehitatud saaks, oleks alale vaja veel vähemalt 40 000 inimest, hindab Rootsi ehitusettevõtete katusorganisatsioon.

Organisatsiooni Sveriges Byggindustrier liikmetest on igast kümnest kaheksal probleeme töötajate palkamisega, kirjutab täna Rootsi majandusleht Dagens Industri. Eriti suur puudus on töödejuhatajatest, eelarvestajatest ja projektijuhtidest.

Seda ajal, kus Rootsi valitsus on elamispinna terava defitsiidi leevenduseks eesmärgiks seadnud ehitada aastaks 2025 vähemalt 700 000 uut korterit. Lisaks kavandatakse suuri infrastruktuuri projekte, koolimaju ja muud.

„Praegu jääme ellu üksteiselt töötajaid üle lüües. Palgatõus on olnud tugev ja ilmselt jätkub,“ tunnistab lehele ala esindaja.

Kõik see tähendab, et ehitus võib minna kallimaks kui algselt arvati või jäävad projektid lihtsalt ellu viimata.

NCC on üks ehitusfirmadest, mis on loobunud rootsi keele nõudest ja hakanud insenere mujalt Euroopast otsima. Keeleküsimused tuleb lahendada jooksvalt, kuid vajalike mahtude saavutamiseks on vaja lisaressurssi, ütles lehele NCC tegevjuht Peter Wagström.

Uue ehitusministri Peter Erikssoniga on üles võetud täiendava tööjõu koolitamise teema.

Puudus on ka tavalistest ehitajatest, kuid seda lünka on kergem välismaise tööjõuga täita. Ka pagulased on ressurss – Rootsi töövahendusameti statistika näitab, et 2200 pagulasena riiki saabunud inimest sooviks tööd ehitusel. 340-l on mingit laadi inseneri haridus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. June 2016, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing