Mait Kraun • 9 juuni 2016

Maailma juhid kogunesid ülisalajasele kohtumisele

Hollandi kuningas Willem-Alexander (keskel) Dresdenis toimuvale Bilderbergi kohtumisele saabumas.  Foto: EPA

Täna algas salajane Bilderbergi kohtumine, kuhu on kogunenud suur osa maailma mõjukamaid inimesi, vahendab CNBC.

Bilderbergi kohtumisi on peetud alates 1954. aastast ning tänavu toimub see 9-12. juunil Saksamaal Dresdenis. Paljude sõnul on tegemist maailma kõige salajasema kohtumisega.

Keegi ei tea täpselt, millest kohtumisel räägitakse. Enne kohtumist on avaldatud vaid seda, et arutlemisele tulevad „praegused sündmused“. On tõenäoline, et maailma juhid räägivad seal immigratsioonikriisist, Donald Trumpist ning Brexitist. Teiste teemade seas on mainitud Venemaad, küberjulgeolekut, geopoliitikat ning energia- ja toorainehindu.

Kohtumisel kehtib range Chatham House’i reegel – kõik arutelude käigus kõneldu pole tsiteeritav nimeliselt ega saa olla aluseks ühegi avalduse, artikli või pressiteate koostamisele.

„Osalejad ei sõltu oma ametikohal varem võetud seisukohtadest ja sõlmitud kokkulepetest. Tänu sellele saavad nad kuulata ja järele mõelda. Keegi ei oota mingit tulemust ja raportit ei kirjutata. Resolutsioone ei esitata ning hääletamisi ei toimu. Samuti ei tehta poliitilisi avaldusi,“ kirjutab Bilderbergi kohtumiste veebileht.

Aastate jooksul on levinud kuulujutud, et kohtumisel otsustatakse ka seda, kes saavad riikide presidentideks. „Bill Clinton oli kohtumisele kutsutud 1991. aastal ja järgmisel aastal sai temast president. Tony Blair oli enne Bilderbergi kohtumist kuulsusetu minister,“ kirjutas Suurbritannia ajaleht The Independent.

Sellel aastal osaleb kohtumisel mitmeid tähtsaid tegevjuhte ning poliitikuid. Kohtumisele läksid teiste hulgas nii Shelli, Deutsche Banki, Airbusi kui ka Siemensi tegevjuhid. Poliitikute hulgas on suuremad nimed USA endine kaitseminister Henry Kissinger, Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ja Euroopa Komisjoni endine president Jose Manuel Barroso. Kohtumisel osalevad ka IMFi juht Christine Lagarde ja Maailma Majandusfoorumi eesistuja Klaus Schwab.

Hetkel kuum