16. juuni 2016 kell 10:15

Pentus ja Roode esimeses astmes süüdi

Õigusemõistmine Liivalaia kohtumajas Väino Pentuse (vasakul) ja Siim Roode üle, mõlemaid süüdistatakse veofirmas Autorollo toimepandud kuritegudes.  Foto: Andras Kralla

Harju maakohus mõistis Väino Pentuse ja Siim Roode Autorollo pankrotiga seotud kuritegudes süüdi.

Väino Pentus mõisteti süüdi kõigis süüdistuse episoodides ja teda karistati 2aastase tingimisi vangistusega 3aastase katseajaga. Siim Roode mõisteti samuti süüdi kõigis süüdistuse episoodides ja teda karistati 7644eurose rahatrahviga. Otsus on võimalik vaidlustada 15 päeva jooksul alates 7. juulist.

Siim Roode ütles ajakirjanikele, et tema end süüdi ei tunnista ja vaidlustab otsuse kindlasti. Väino Pentus täna kohtuistungile ei ilmunud. Ajakirjanike huvi otsuse kuulutamise vastu oli suur, kohal oli üle paarikümne ajakirjaniku eri väljaannetest.

Autorollo võlausaldaja OÜ Port One tsiviilhagi summas ligi 73 000 eurot jättis kohus kriminaalasja raames läbi vaatamata ja Port One'i menetluskulud jäid tema enda kanda.

Nii Roodelt kui ka Pentuselt mõisteti riigi tuludesse välja sunniraha summas 644 eurot. Pentuse õigusabi kulud jäid tema enda kanda. Roodelt mõisteti riigi tuludesse välja kaitsjatasu (riikliku kaitsja teenuse eest) 3744 eurot ja ekspertiisitasu 1867 eurot.

Süüdistus

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Pentusele ja Roodele süüdistuse OÜ Autorollo pankrotiga seotud kuritegudes möödunud aasta aprillis.

Vaata Äripäeva põhjalikku ülevaadet sellest, kuidas Autorollo varatuks tehti ja mida asjaosalistel selle kohta öelda on olnud. Kliki SIIA!

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur. Kriminaalasi algatati 2012. aasta märtsis.

Hetkel kuum