Milliseid ELi riike mõjutab Brexit enim?

25. juuni 2016, 13:30
Iirimaa lipp
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160625/NEWS/160629846/AR/0/AR-160629846.jpg

Kõik Euroopa Liidu liikmesriigid peavad arvestama, et Brexitil on nende majandusele mingi mõju. Mõne riigi puhul on negatiivne mõju aga suurem, kirjutab Bloomberg.

Nende riikide seas on kaks turismi sihtkohta Malta ja Küpros, brittide naaber Iirimaa ja riigid, mille elanikud on aina enam Suurbritanniasse tööle läinud Poola ja Leedu. Need riigid sõltuvad suuresti Suurbritanniast – nii kaubanduse kui ka turismi kaudu.

Suurbritannia kaubavahetus Euroopa Liiduga ulatus 2015. aastal 500 miljardi dollarini. See on Brexiti puhul kõige suurem probleem.

Tõsi, britid võivad järgida Šveitsi ja Norra eeskuju ning liituda Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooniga. Samas eeldab see makseid Euroopa Liidu eelarvesse, mis võib saada takistuseks euroskeptilistele Briti poliitikutele. Surve kokkulepete sõlmimiseks on aga suur, sest kahepoolne kaubandus Saksamaaga ulatub 137 miljardi dollarini ning Hollandiga 73 miljardi dollarini.

Suurim kaotaja on Iirimaa

Suhtelises mõttes pole Saksamaa olukord sugugi kõige hullem. Saksamaa kaubavahetusest moodustab Suurbritannia 5,8 protsenti. Belgia puhul on vastav protsent aga peaaegu 7 ja Küprose puhul 8. Kõige suuremas sõltuvuses on aga Iirimaa, mille kaubavahetusest moodustavad britid lausa 18,6 protsenti. Hiljuti avaldatud S&P Brexit Sensitivity indeksis olid esimesel kohal just iirlased.

Iirimaale mõjuks eriti kehvasti igasugused reisipiirangud, mis võivad Brexitiga kaasneda. 2014. aastal moodustasid britid 14 protsenti kõigist turismisektoris tehtud kulutustest Iirimaal, selgub Eurostati andmetest.

Kaks Vahemere riiki sõltuvad väga tugevalt Briti turistidest. Need riigid on Malta ja Küpros, kus brittide kulutused moodustavad vastavalt 25 ja 23 protsenti riigi turismisektori tuludest. Need kaks riiki olid S&P Sensitivity indeksis teisel ja neljandal kohal. Indeksis on hinnatud Brexiti mõju erinevatele Euroopa Liidu liikmesriikidele.

Kõige vähem mõjutab Brexit aga Doonau jõe ääres olevaid riike. Nendeks on Austria, Bulgaaria, Ungari ja Slovakkia. Riikide kaubavahetusest ja turismist moodustab Suurbritannia alla 3 protsendi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2016, 13:28
Otsi:

Ava täpsem otsing