Äripäev • 8. juuli 2016 kell 6:32

NATO tippkohtumisel otsustatakse liitlasvägede kohalolek Eestis

Briti NATO pilootide poolt Balti õhuruumis 24. juulil tehtud foto  Foto: Briti kaitseministeerium

Peaminister Taavi Rõivas osaleb täna ja homme Poola pealinnas Varssavis NATO riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumisel.

Lisaks Rõivasele on kohtumisel ka välisminister Marina Kaljurand, kaitseminister Hannes Hanso ja kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras.

Tippkohtumisel lepitakse koos teiste riigipeade ja valitsusjuhtidega kokku, milline on NATO pikaajaline kaitse- ja heidutushoiak ning milliseks kujuneb NATO kohalolek Eestis, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

NATO kiirreageerimisjõude (NRF) on suurendatud kolm korda. Selle osaks on brigaadi suurune kiirreageeriv (Very High Readiness Task Force) eelüksus.

Suurendatud on kohalolekut NATO idatiival: maaväe kohalolek, regulaarsed õppused, lennukid ja laevad. Tugevdanud on Türgi õhukaitset luurelendude ja õhutõrjepatareide kohaloluga.

Alliansi idatiivale on loodud NATO staabid (NATO Force Integration Unit), et tugevdada NATO liitlasüksuste planeerimist ja väljaõpet.

Alliansi õppuste intensiivsus NATO territooriumil on tõstetud kolm korda.

Otsustusprotsesse on muudetud kiiremaks ja töötatud välja meetmed hübriidohtudega võitlemiseks.

Allikas: valitsuse kommunikatsioonibüroo

„Varssavi tippkohtumise üks eesmärk on põlistada poolteist aastat tagasi Walesis kokku lepitud esialgsed julgeoleku tugevdamise meetmed – see tähendab NATO õhuturbe missiooni Ämarist, võimsamaid ja kiiremaid NATO kiirreageerimisvägesid ning NATO staapi Eestis,“ ütles Rõivas.

Teiseks on eesmärk suurendada liitlasvägede kohalolekut Eestis. See tähendab võitlusvõimelist, pikaajaliselt etteplaneeritava rotatsiooniga ja püsivat pataljonisuurust lahinggruppi ehk ligikaudu tuhande inimese kohalolekut Eestis.

Riigipead ja valitsusjuhid arutavad NATO kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamist, NATO ja ELi koostöö tihendamist ning koostööd Läänemere ja Musta mere julgeoleku tagamisel. Samuti arutatakse, kuidas NATO ja EL saaksid paremini seista vastu lõuna suunalt tulevatele väljakutsetele. Toimub ka NATO-Ukraina komisjoni (NATO-Ukraine Commission) tippkohtumine. Samuti arutatakse Afganistani toetamise jätkamist.

Peaminister Rõivas annab Varssavis laupäeval kell 11 pressikonverentsi.

Hetkel kuum