Negatiivsete intressimääradega riikides elab ligi 500 miljonit inimest, selgub S&P Globali andmetest. See võib sillutada teed „sularahaühiskonna“ taastekkeks, vahendab CNBC.
- Eurod Foto: PantherMedia/Scanpix
Negatiivsed intressimäärad on mõeldud selleks, et raha majanduses liikuma panna. Teoorias peaks madalad intressid vähendama säästjate huvi oma vara rahas hoida. Lisaks sunnib see panku raha välja laenama.
Nii Jaapanis, eurotsoonis kui ka veel mitmes Euroopa riigis on kehtestatud negatiivsed intressimäärad, mistõttu on kasvanud negatiivse tootlusega võlakirjade maht 11 triljoni dollarini.
Negatiivsetel intressidel võib olla ka vastupidine mõju – selle asemel, et raha kulutada, proovivad inimesed seda hoida pangandussüsteemist väljaspool.
„Jaapanis levivad anekdoodid, et inimesed ostavad sularaha hoidmiseks seife. Jaapanis on kõrgem elatustase ning majapidamistel rohkem sääste. Selle asemel, et raha pangas hoida, hoiavad nad seda madratsi all või seifis,“ ütles S&P Global Ratingsi direktor Andrew Paranthoiene.
Mitme raporti põhjal on väikeseifide müük Jaapanis tõesti tõusnud. Selle aasta alguses kehtestas Jaapani Keskpank negatiivsed intressimäärad.
Paranthoiene tõi välja, et inimesed läheks justkui ajas tagasi. „Kui negatiivsed intressid levivad finantssektorist üleüldisesse majandusse, siis liigume me peagi sularahaühiskonna poole. See tähendaks, et ülekannete kulud tõusevad ning vargused sagenevad,“ teatas S&P Global.
Seotud lood
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.