August raputas üles väikelinnade korterituru

Kortermaja  Foto: Erik Prozes
Äripäev • 7. september 2016 kell 7:07

Stabiilne majandus veab lõpuks ka väikelinnade kinnisvaraturud kunagisest majandussurutisest välja, märkis Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Kalev Roosiväli.

Roosiväli sõnas, et ehkki ka Tallinnas ja Tartus oli tehingute arvu kasv märgatav, andsid ligi poole aktiivsuse kasvust väiksemad linnad.

„Töökäte nappus ühelt poolt pitsitab Eesti ettevõtjaid, teisalt võimaldab elanikel teenida ka väljaspool Tallinnat elamisväärsemat palka, et soetada päris oma kodu- seda omakorda põhjusel, et väljaspool keskusi on inimeste sissetulekud kasvanud, kuid nigela nõudluse tõttu on eluruumide hinnad püsinud mitmel pool (nt Paides, Võrus jt) ligilähedasena turu põhjale 2009. aastal,“ rääkis Roosiväli.

Eesti suuremates linnades tehti augustis 1397 korteritehingut - viimati oli selline tase 2005. aasta maikuus. Arvesse on võetud kõikide maakonnakeskuste, lisaks ka Kohtla-Järve ning Narva linna korteriomanditehinguid, mille hinnatase kujundab ka Pindi Indeksi. Pindi Indeks langes augustis 3,4% võrra, 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks oli 1252 eurot. Juunis oli see suurus korrigeeritud andmetel 1296 eurot/m².

Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 10 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 eurot/m²) on Pindi Indeks 101 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Hetkel kuum