Savisaar saab uue kahtlustuse

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar eelmise aasta sügisel Hundisilmal  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 14. september 2016 kell 10:00

Prokuratuur esitab Keskerakonna esimehele ja kriminaaluurimise tõttu Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaarele lisaks varem esitatud kahtlustusele veel kahtlustuse Tallinna eelarveraha enda kasuks pööramises.

Riigiprokuratuur kinnitas täna, et kohtu poolt Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Eesti Keskerakonna esimeest Edgar Savisaart on alust kahtlustada lisaks varem esitatud kahtlustusele ka Tallinna eelarveraha ebaseaduslikus kasutamises enda ja kolmandate isikute, sh erakonna huvides.

Kriminaalasja raames tänaseks kogutud andmed annavad aluse Savisaarele kahtlustuse esitamiseks, mille kohaselt on tegemist linnale eraldatud eelarvelraha kuritarvitamisega kohaliku omavalitsuse volikogu valimisreklaamide valmistamisel 2013. aastal.

„Arvestades, et uurimisasutus edastab valimisreklaame puudutava kriminaalasja Edgar Savisaare kahtlustuses lähinädalatel prokuratuuri, siis on Edgar Savisaarel õigus eeldada tema suhtes menetletavate kriminaalasjade ühist läbivaatamist ja ühes menetluses kohtusse saatmist. Kui vajalikud menetlustoimingud saavad plaanipäraselt tehtud, siis süüdistusakt nii altkäemaksu võtmises, rahapesus kui linnale eraldatud raha omastamises jõuab kohtusse hiljemalt novembri alguseks,“ selgitas riigiprokuratuuri juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Savisaare advokaat Oliver Nääs ütles, et tema kuuleb sellistest asjadest ikka viimasena ning lubas täpsema kommentaari anda pärast asjaoludega tutvumist.

Kahtlustus tuleneb 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimiste aegsetest valimisreklaamidest, sest pärast seda käivitatud kriminaaluurimine selgitas, et linnale eraldatud raha on kuritarvitatud, kirjutas ERR.

Näiteks läks tele- ja raadioreklaam "Tallinn liigub", kus Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar liikumist ja sporti propageeris, linnakodanikele maksma üle 50 000 euro. Siit näed, millised need reklaamid olid.

Samuti olid 2013 aasta augustis ja septembris linnaruumis eksponeeritud Hiiu staadioni talgutele ja avamisele kutsuvad reklaamid. Plakatil olid kujutatud Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu, plakatil oli ka tekst: "Hiiu staadioni avapidu ja avamäng", "15.september", "kell 12.00". Samuti oli plakatil isikute fotode juurde paigutatud nende nimed. Pildi alumises paremas nurgas oli kasutatud Tallinna logo.

Hiiu staadioni avamisele kutsuv plakat 2013. aasta sügisel.  Foto: Delfi/Eesti Ajalehed

Mitmed tuntud keskerakondlased, kelle plakatid toona linnaruumi ehtisid, väitsid siis, et tegemist ei ole valimispropagandaga, vaid teavituskampaaniaga. Erakondade rahastamise järelevalve komisjon tegi 2014. aasta mais Savisaarele ettekirjutuse, mille järgi ta pidi tagastama üle 100 000 euro eest ebaseaduslikke annetusi. 

Mullu septembris sai Savisaare kahtlustuse neljas altkäemaksu võtmise episoodis, mille seas on rendilepingu põhjendamatu pikendamine, ehitusloata ehitustööde jätkamine, kruntide vahetamine ja hankemenetlusega seonduv.

Kõigi episoodide puhul on saanud vara Savisaar isiklikult ja Keskerakond. Jutt käib kokku mõnesajast tuhandest eurost.

Kahtlustuse altkäemaksuga seonduvas said ka Vello Kunman, Aleksander Kofkin, Hillar Teder, Kalev Kallo, Villu Reiljan ja Aivar Tuulberg.

Tuulbergi, Kofkinit, Kunmani ja Tederit kahtlustatakse altkäemaksu andmises, Kallot altkäemaksu andmisele ja võtmisele kaaasaaitamises ja Reiljani altkäemaksu vahendamises. Riigiprokuratuur annab täna kell 14 pressikonverentsi, uudis täieneb!

Hetkel kuum