Äripäev • 24. september 2016 kell 7:44

Valimiskogu presidendi valimisega hakkama ei saanud

Pettunud Siim Kallas  Foto: Andras Kralla

Valimiskogu teises voorus ei suudetud presidenti ära valida, sest kumbki kandidaatidest ei saanud rohkem kui poolt kasti lastud häälte arvust. Seega lähevad valimised riigikogusse.

Teises voorus jagunesid 332 valijamehe ja riigikogu liikme hääled järgnevalt: Allar Jõks 134 häält, Siim Kallas 138 häält. Kehtetuid sedeleid oli 60. Seega jäi president valimiskogus valimata. Valituks osutumiseks oli kasti lastud sedelite hulka arvestades vaja 167 valjamehe toetust.

Politoloog Agu Uudelepa sõnul sai tänastel valimistel kiuslikkus riigimehelikkusest võitu. 

Nii Jõks kui Kallas kinnitasid, et loobuvad edasisest kandideerimisest. Parlamendi spiiker Eiki Nestor tõi välja, et tema hinnangul ei tohiks keegi praegustes voorudes kandideerinutest seda uuel ringil taas teha, vaid võimalus tuleks anda uutele nimedele.

President jäi valimata  Foto: Andres Haabu

Kell 16 tegid valijamehed uue katse valida Eesti Vabariigile president. Seekord valiti kahe sõelale jäänud kandidaadi - Allar Jõksi ja Siim Kallase hulgast.

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski tõi vahetult enne teise vooru algust välja, et Siim Kallasel võib olla kerge eelis, sest Edgar Savisaar olevat näinud vaeva selle nimel, et valijamehed toetaksid just oravapartei kandidaati. "Tundub, et Edgar Savisaar viis ka esimeses voorus Mailis Repsi tagant hääli ära," ütles Ossinovski ERRile.

Esimene voor

Presidendivalimiste esimesest voorust valimiskogus pääsesid õhtusesse teise hääletusvooru Siim Kallas ja Allar Jõks. Seejuures võitis esimese hääletusvooru Allar Jõks.

Esimeses voorus jagunesid 334 valijamehe ja riigikogu liikme hääled hääled järgnevalt: Mart Helme 16 häält, Allar Jõks 83 häält, Marina Kaljurand 75 häält, Siim Kallas 81 häält ja Mailis Reps 79 häält. Kehtetuid sedeleid ei olnud.

See tähendab, et täna kell 16 algavasse teise vooru pääsevad presidendikandidaadid Allar Jõks ja Siim Kallas.

Marina Kaljurand oli peale esimest vooru ajakirjanike piiramisrõngas ning küsimustele konkreetseid vastuseid ei jaganud. Ta rõhutas, et positiivne on see, et Eesti saab presidendi. Ta ei kommenteerinud, mida ta edasi tegema hakkab.

Politoloog Tõnis Saarts nentis, et Allar Jõksi edu oli kõigile suureks üllatuseks. Samas tõdes Saarts, et praegu on suurem tõenäosus täna president ära valida Jõksi ja Kallase vahel, kui see oleks olnud Kaljuranna ja Kallase vahel valides.

Ka teine esimesest voorust välja langenud kandidaat Mailis Reps ei varjanud üllatust Allar Jõksi tulemuste osas. "Muidugi on see üllatav," lausus Reps ja lisas, et lähevad erakonnaga nüüd üheskoos teise vooru osas otsust tegema. Reps möönis, et võibolla oleks Reformierakonna võimuvertikaal Siim Kallase võidu korral liiga suur.

Kolmas kandidaat, kes välja langes oli Mart Helme, kes mõnede allikate sõnul lahkus saalist peale enda häältenumbri kuulmist. Hiljem ütles Helme ajakirjanikele, et üks EKRE eesmärkidest, milleks oli Marina Kaljuranna viimasesse vooru jõudmise tõkestamine, siiski õnnestus.

Teise vooru favoriidid Siim Kallas ja Allar Jõks külastavad vaheldumisi erakondade "staape" erinevates kogunemispaikades ja üritavad enne teist hääletusvooru veel viimast teha.

Riigikogus algas hääletus Eesti Vabariigi presidendi valimiseks täna kell 12.09. Kokku oli valimiseks ette nähtud tunniajase perioodi väljakuulutamise hetkeks kohale tulnud 333 valijameest.

Kandidaatidena esitati Reformierakonna taustaga Siim Kallas ja Marina Kaljurand, IRLi ja Vabaerakonna kandidaat Allar Jõks, keskerakondlane Mailis Repš ning EKRE juht Mart Helme.

Äripäeva hinnangul on laupäevastel presidendivalimistel teistest tõenäolisemad neli versiooni, millest saad lugeda siit.

Valimiskogu koosneb 101 riigikogu liikmest ja 234 kohalike omavalitsuste volikogude liikmest. Presidendiks saamiseks on kandidaadil tarvis koguda kõigist kasti lastud häältest enamus ehk kui esimeses või teises voorus hääletavad kõik 335 valijameest, siis 168 häält.

Valijamehed  Foto: Andres Haabu
Marina Kaljuranna tiim Komeedis  Foto: Andres Haabu
Valimiskogu kogunemine Estonias 2016  Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum