Sirje Rank • 4. oktoober 2016 kell 13:49

IMF: USA võtab hoogu maha, Venemaa põhjast läbi

Foto: Scanpix/Reuters

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) värske prognoosi järgi pidurdab USA majanduskasv arvatust enam ning kärpida tuli ka tuleva aasta majanduskasvu väljavaadet.

Samas kinnitas IMF maailmamajanduse prognoosi oma värskes maailmamajanduse ülevaates „World Economic Outlook“ tänavu 3,1% ja tuleval aastal 3,4% tasemel.

USA majanduskasvu prognoosi kärpis IMF aga tänavu 0,6 protsendipunkti ning tuleval aastal 0,3 protsendipunkti võrra. Põhjuseks on ootamatult aeglane kasv teises kvartalis, mille on omakorda tinginud investeeringute vähesus. Uue prognoosi järgi kasvab USA majandus sel aastal 1,6% ja tuleval aastal 2,2%.

Euroala majandus kasvab IMFi prognoosi järgi tänavu 1,7% ja tuleval aastal 1,5%. Mõlemat prognoosi on juulikuise prognoosiga võrreldes 0,1 protsendipunkti võrra kergitatud. Vedajaks on peamiselt Saksamaa majandus, mille väljavaated on juulikuise prognoosiga võrreldes paranenud. Samas kärpis IMF Prantsusmaa ja Itaalia majanduskasvu väljavaateid.

Suurbritannia majanduskasvu prognoosi tõstis IMF tänavu 1,8%-le ja kärpis tuleval aastal 1,1%-le.

IMF tõstis Jaapani SKP prognoosi tänavu 0,2 ja tuleval aastal 0,5 protsendipunkti võrra, vastavalt 0,5-le ja 0,6 protsendile.

Venemaa on IMFi prognoosi järgi kahe aasta pikkusest majanduslangusest välja saamas. Tänavu kahaneb SKP veel 0,8% võrra, tulevaks aastaks prognoositakse 1,1% suurust SKP kasvu.

Hiina majanduskasvu tempo jätkab aeglustumist – tänavu prognoosib IMF 6,6 ja tuleval aastal 6,2% suurust SKP kasvu.

Maailma suurtest majandustest kõige kiirema kasvuga on India majandus, 7,6%.

Üldine diagnoos maailmamajandusele on, et kriisist toibumine kulgeb jätkuvalt visalt. Suurematest riskidest hoiatas IMF populismi ja protektsionismi eest.

„Brexit ja käimasolev USA presidendivalimiste kampaania on juhtinud tähelepanu murenevale konsensusele piiriülese majandusliku integratsiooni kasulikkusest,“ kirjutab IMF oma raportis. Sellel võivad olla negatiivsed tagajärjed maailmakaubandusele, mis võib omakorda pidurdada ettevõtete investeeringuid ja uute töökohtade loomist.

Hetkel kuum