Pille Ivask • 1. november 2016 kell 6:30

Ukrainlased on riigiametnike rikkusest šokeeritud

Ukrainlased on šokeeritud sellest, kui rikkad on nende tippametnikud  Foto: epa

Ukrainlased on šokeeritud sellest, kui rikkad on nende riigiametnikud.

Nimelt peavad poliitikud ja teised riigiametnikud korruptsiooniseadusest tulenevalt avalikult oma varasid deklareerima, vahendab Reuters. Nõnda selgub, et paljudele ametlikele kuuluvad luksusautod, kallid Šveitsi kellad, teemandid ja muud vääriskivid ning samuti palju maad. Inimesed on väga pettunud, kuna vahe tavakodaniku ja riigiametniku varade vahel on üüratu – keskmine palk on Ukrainas praegu veidi rohkem kui 180 eurot.

Alates pühapäevast on Ukraina poliitikute varade ülevaade saadaval avalikus andmebaasis. Nii on riigi peaminister Volodymyr Groysman teatanud, et temale ja ta abikaasale kuulub 1,2 miljonit dollarit ning 460 000 eurot, aga ka Šveitsi kellade kollektsioon.

Justiitsminister Pavlo Petrenko hoiab miljon dollarit pangas ning 500 000 dollarit sularahas. Petrenko ütles oma käitumise õigustamiseks, et paljud ukrainlased ei usalda pankasid. “Euroopa Liidu riikidele tundub muidugi, et sularaha omamine pole justkui tsiviliseeritud tegevus. Samas see on seotud meie pangandussüsteemiga, mis, ütleme nii, võiks olla parem. Paljud ukrainlased on oma säästud pankade tõttu kaotanud,” selgitas Petrenko.

10 000 dollarit pudeli veini eest

Veebipõhise deklareerimissüsteemi eesmärk on inimestele anda aus ja avalik ülevaade sellest, missugused varad riigiametnikele kuuluvad. Veelgi enam, nende endi seisukohast peaks see neid muutma oma ametipositsioonil vastutustundlikumaks. Kõige selle tagajärjel peaks vähenema Ukraina poliitilises kultuuris üsna tavalisena näivad petuskeemide juurutamine ning endale lähedal seisvate isikute eelistamine.

Avalikuks saanud meeletud rikkused on pannud ukrainlased aga pead vangutama. “Me ei oleks osanud uskuda, et tegu võib olla nõnda laialt levinud fenomeniga meie riigiametnike seas. Ma ei usu, et Euroopa poliitikute seas on selliseid, kes investeerivad veinikollektsiooni, kus üks pudel maksab 10 000 dollarit,” kommenteeris korruptsioonivastase ühingu juht Vitali Šabunin. Kallis veinikollektsioon kuulub opositsioonibloki ühele esindajale Mikhail Dobkinile, kes muuseas omab ka väga vana koopiat teosest “Anna Karenina”. Viimase väärtuseks peetakse praegu vähemalt 5500 dollarit.

Ukraina fiskaalpoliitikaosakonna juht Roman Nasirov avaldas aga, et talle ja tema abikaasale kuulub Šveitsi kellade kollektsioon, teemandid, kasukad, portselan ning kristallnõude kollektsioon. Sularaha hoiavad Nasirovid nii eurodes kui ka dollarites, kokku 2,2 miljoni eest.

Hetkel kuum