Äripäev • 29. november 2016 kell 13:17

Savisaar sai kuriteosüüdistuse

Edgar Savisaar  Foto: Andres Haabu

Riigiprokuratuur esitas täna Keskerakonna endisele esimehele ja Tallinna linnapea ametist kriminaaluurimise tõttu kõrvaldatud Edgar Savisaarele süüdistuse kuritegudes.

Riigiprokuratuur esitas kriminaalsüüdistuse Edgar Savisaarele, Eesi Keskerakonnale, endisele Tallinna Linnavalitsuse nõunikule, volikogu esimehele ning viiele ettevõtjale.Kogutud tõendite alusel on Tallinna linnapeale, Edgar Savisaarele esitatud süüdistus korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises.Esitatud süüdistuse kohaselt võttis Savisaar Tallinna linnapeana altkäemaksu vastu ja nõustus sellega seoses oma tööülesannete täitmisega.Tallinna linna eelarveliste vahendite ebaseadusliku omastamise puhul on tegemist süüdistuse kohaselt linnale eraldatud eelarveliste vahendite kuritarvitamisega kohaliku omavalitsuse volikogu valimisreklaamide valmistamiseks 2013. aastal. Riigiprokuratuur teatas, et kohtueelse menetluse käigus esitati kahtlustus mitmele linnavalitsuse ametnikule ja eraisikule. Seitsme ametiisiku suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse selle  aluse puudumise tõttu, kuna ametnike tegevus ei olnud kantud tahtlusest omastada linna vara erakonnale ega sellega seotud inimestele.Seitsme inimese suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse oportuniteedi põhimõtetel. See tähendab, et prokuratuuri hinnangul on kahtlustuse saanud inimeste poolt toime pandud kuritegu tuvastatud, kuid nende süü ja roll kuriteo toimepanemisel ei olnud määrav. Kõnealustele inimestele on määratud rahaline kohustus, mis tasutakse riigituludesse, lisaks peavad nad hüvitama osaliselt kriminaalmenetluse kulud.Riigiprokuratuuri juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus selgitas, et kohtueelse menetluse ajal ühendati kolm menetluses olevat kriminaalasja, mille raames esitati süüdistus erinevate kuritegude toimepanemises. Kõnealuse kriminaalasja raames on arestitud konfiskeerimise asendamise tagamiseks sularaha kokku summas üle 200 000 euro.„Kõnealuste juhtumite uurimisega oleme jõudnud järgmisesse faasi ehk süüdistusakti  kohtusse saatmiseni. Kuna kohtumenetlus on veel ees, siis kriminaalasja raames kogutud tõendite ning süüdistuse sisu detailne avaldamine jääb kohtusaali,“ sõnas juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi Kaitsepolitseiamet ning juhtis Riigiprokuratuur. Eelistungi aega ei ole veel kohtu poolt määratud.

Rahapesu süüdistus puudutab väidetavalt Šveitsi pangas hoitud 192 000 eurot, millest ligi 174 000 kasutas ta eesmärgiga varjata vara ebaseaduslikku päritolu ja tegelikku omanikku. Selle asja uurimine käivitati juba 2011. aastal ning liideti hiljem altkäemaksude väidetavat võtmist puudutava kriminaalasjaga.Riigiprokuratuur on varem märkinud, et kriminaalasjas kogutud andmete järgi kuritarvitas Savisaar linnale eraldatud eelarveraha kohaliku omavalitsuse volikogu valimisreklaamide valmistamisel 2013. aastal.Näiteks läks tele- ja raadioreklaam "Tallinn liigub", kus Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar liikumist ja sporti propageeris, linnakodanikele maksma üle 50 000 euro. Siit näed, millised need reklaamid olid.Savisaare kaitsja Oliver Nääs on ERR-ile öelnud, et Savisaar on talle kinnitanud, et ei ole Tallinna linna vara omastanud. Samas leidis riigikohus, et nii Savisaar kui ka teised tuntud keskerakondlased peavad enesereklaamiks kasutatud linnaraha Tallinnale tagasi maksma.

Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu reklaamisid 2013. aasta valimiste ajal Hiiu staadioni avapidu.  Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Keskerakond on saanud juriidilise isikuna süüdistuse keelatud annetuse vastu võtmises.

Savisaarele altkäemaksu andmises on süüdistuse saanud ärimehed Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder ja Vello Kunman. Reklaamiärimees Paavo Pettai sai süüdistuse võltsimises ja keelatud annetuse andmisele kaasa aitamises.

Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot süüdistatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistatakse ekspoliitik Villu Reiljani.

Mullu 22. septembril esitas kaitsepolitsei Savisaarele kahtlustuse korduvas altkäemaksu võtmises ning samal päeval korraldati Tallinna linnavalitsuses ja tema Hundisilma talus läbiotsimine.

Hetkel kuum