Harju Elektri juht: kust see kriis tuleb?

Harju Elekter napsas endale juba kolmanda hea lepingu viimastel kuudel ning ettevõtte juhi Andres Allikmäe sõnul jagavad nad häid tulemusi ka töötajatega  Foto: Andres Haabu
Kaisa Gabral • 11. jaanuar 2017 kell 11:45

Harju Elektri juhi Andres Allikmäe sõnul läheb ettevõttel kenasti ning kriisiks ettevalmistamisega nad ei tegele, sest enne tuleb teada, kust see kriis tuleb.

Viimaste kuude jooksul kolmanda suurlepingu sõlminud Harju Elekter teatas, et võtab tellimusmahu täitmiseks sisse koha PKC Eesti käsutusest vabanevates tootmishallides Keila Tööstuspargis.

Harju Elekter Elektrotehnika sai tellimuse 86 eriotstarbelise komplektalajaama tarnimiseks maailma juhtivale tõsteseadmeid ja teenuseid pakkuvale kontsernile Konecranes kahe aasta jooksul.

Küsimustele vastab Andres Allikmäe.

Harju Elekter on viimaste kuude jooksul mitu suurlepingut saanud, lendate muudkui kõrgemale ja kaugemale.

Eks jah, meie mõistes suured lepingud, muu maailma mõttes nii väga ei olegi.

Kui suur on rahaline võit olnud nendest lepingutest?

Seda ma ei saa kahjuks avaldada, meil on selline kokkulepe. Aga võin öelda, et see on märkimisväärne!

Mis nipiga te neid lepinguid saate?

Eks me teeme lihtsalt korralikku müügi arendustööd.

Ja see on kõik, mida vaja heade lepingute sõlmimiseks?

Pikk kogemus, tuntus, hea kvaliteet, mõistlikud tehnilised lahendused, me ei paku rumalusi ja oskame asja ajada – eks kõik see kokku.

Võtate ka töötajaid juurde?

Mingil määral jah, mahud kasvavad ju. Mõned kümned oleme juba võtnud ja vastavalt vajadusele võtame. Kindlasti töötajaid lisandub, aga kui palju, seda ei oska veel öelda.

Kas on lähitulevikus veel mõni huvitav leping terendamas?

Me ju töötame kogu aeg selle nimel – eks seda saab siis börsiuudistes lugeda, juhul kui tuleb.

Mõned ettevõtjad on teinud võimaliku kriisi tarbeks varuplaane. Kas teie ka kuidagi ennast valmistate ette juhuks, kui tuleb kriis?

Küsime, et kust see kriis tuleb? Kus on tema geograafiline asukoht? Minu meelest viimased 10 aastat näitavad kindlasti seda, et kriis on seotud mingi geograafia ja tegevusvaldkonnaga. Mõningad tegevused ja kohad on jällegi kogu aeg edukad. Tuleb vaadata asjadele reaalselt otsa ja elu iga päev monitoorida.

Meie elu on seotud palju meie klientide ja investeeringutega. Praegu tunnetuslikult võime öelda oma põhiturgusid vaadates, näiteks Soomes ja mujal, et kõik on positiivne ja nokk ülespidi. Soomes selles segmendis läheb praegu väga hästi ja on seda olnud juba pikemat aega nii.

Meenub eelmistest aastatest ka mõni ebaõnnestumine?

Ühte ei oska välja tuua. Eks need olid keerulised aastad. Ühtepidi on see meie õnn ja teistpidi õnnetus, et kõik meie tagajalad pole korraga edukad. Eks me oleme siin kogenud mitte otseselt tagasilööke, kuid võib-olla seisakut. Ega see edu ei tule ju iseenesest, selleks tuleb meeletult tööd teha. Pingutama peab tunduvalt rohkem.

Kuidas te oma töötajaid motiveerite, et kõik pingutaksid?

Eks see ole meie kõigi ühine probleem, et ootused on suuremad kui võimalused. Proovime ikka tuju üleval hoida.

Jagate häid tulemusi ka töötajatega?

Loomulikult! Oleme alati lähtunud põhimõttest, et see, mida sa headel aegadel külvad, seda sa halbadel aegadel lõikad. Kui läheb hästi, siis peavad ka inimesed seda tunnetama ja siis nad on halbadel aegadel ka lojaalsemad ja mõstavamad. Aga meil ei olegi ju väga halvasti tegelikult läinud.

Mida te aktsionäridele öelda tahaksite?

Tulemused räägivad enda eest. Kohe-kohe oleme välja maksmas meie aktsiakapitali vähendust ja nad võivad ise ka meie käest küsida, kui nad tahavad midagi hingerahustuseks teada.

Hetkel kuum