Indrek Mäe • 25. jaanuar 2017 kell 13:00

Rikkus tuleb Mehhikost?

Peeso kukkumine riisus hulga mehhiklaste varast.  Foto: EPA

Eesti investorid pole veel avastanud Mehhiko aktsiaturgu, kus Trumpi ametisse vannutamise ning vastse USA presidendi väljaütlemiste tõttu on tekkinud mitu soodsat ostukohta.

Nimelt sattusid Danske Banki Markets Eesti juhataja Rainer Änilase sõnul Trumpi valimisvõidu järel protektsionismiretoorika tõttu üsna oodatult surve alla Mehhiko börsil kaubeldavad aktsiad. „Üldine pilt on kirju – sealt võib leida nii aktsiaid, mis kauplevad varasemaga võrreldes kuni paarkümmend protsenti madalamal, kui ka aktsiaid, mis on sama palju rallinud,“ rääkis Änilane.

Änilane lisas, et kuigi praeguseks on suuremaid ettevõtteid koondavad Mehhiko aktsiaindeksid taastunud valimiste-eelsele tasemele, siis näiteks mid-cap index IMC30 kaupleb endiselt rohkem kui 10 protsenti madalamal. Samuti on enimkaubeldud Mehhiko aktsiate ETF – iShares MSCI Mexico Capped (EWW) – endiselt ligi 15 protsenti Trumpi-eelsest tasemest allpool.

Mitu võimalust

SEB finantsturgude riskinõustaja Kristofer Vähi toob aga välja, et selle kõige juures on Mehhiko börsiindeks MEXBOL langenud valimistega võrreldes vähem kui 5 protsenti. „Vahe tuleneb valuutakursi erinevusest,“ selgitas ta. „Mehhiko börs ise kaupleb peesodes, EWW aga seevastu USA dollarites – siit näeme, et suurem osa lääne investorile näivast Mehhiko turu nõrgenemisest tuleneb hoopis peeso nõrgenemisest, millele lisandub meie jaoks veel ka euro ja dollari omavahelise kursi muutuse mõju,“ märkis ekspert.

Peeso ja dollari vahelise kursimuutuse taga on Änilase kinnitusel riigi suur seotus USAga. „Tervelt 80 protsenti Mehhiko ekspordist läheb Ameerika Ühendriikidesse,“ ütles ta. Seetõttu sõltub Trumpi käitumisest mitu edasist teenimisvõimalust. „Kui selgub, et reaalsed protektsionistlikud meetmed tulevad kardetust pehmemad, siis see võib tuge pakkuda nii Mehhiko börsile kui ka peesole,“ vihjas Änilane sellele, et praegu madalal püsivad börsiindeksid võivad tulevikus hoogu juurde saada. „Nii ühe kui ka teise tõusule on võimalik aga panustada – spetsiifilisema nägemuse saab realiseerida konkreetsete aktsiainvesteeringutega,“ lisas ta.

EWW nimeline ETF on pärast Trumpi valimisvõitu märkimisväärselt kukkunud.  Foto: Äripäev

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi toob samuti välja, et Mehhiko jaoks on oluline vabakaubandus USAga, millele Trump tahab vastu astuda, kuid lisaks mõjutab sealset turgu ka toorainete hind. „Seega päris üheselt on raske öelda, kas Mehhiko börsidel on tegemist ajutise või pikaajalise trendiga,“ tõdes Vallikivi. „See, kas ja mis mahus Trump oma poliitikat ellu viib, on tundmatu ja raskesti ettenähtav tegur,“ lisas Vähi.

On ka risk, et Mehhiko turu praegune kukkumine on põhjendatud ning seega ei ole kindel, et madalseisule järgneb tõus. „Näiteks kui tõesti hakatakse kaubandusleppeid tühistama ja importi piirama,“ leidis Vähi. „Kuna Mehhiko eksport USAsse on niivõrd suur, siis nõudluse langus Ameerika Ühendriikides tähendaks arvestatavat langust ka Mehhiko väliskaubandusbilansis ning nõudluses peeso suhtes,“ selgitas ekspert.

Kuidas investeerida?

Suuremate pankade esindajad aga kinnitavad, et Mehhiko turu vastu Eesti investoritel jätkuvalt huvi puudub. „Isegi Trumpi valimine USA presidendiks ja Mehhiko börsi langus pole investorites reaktsioone tekitanud,“ nentis Vallikivi. „Sealne turg on Eesti investorile kauge ja võõras ning sealseid tegemisi ei jälgita,“ lisas Vallikivi. Temaga nõustuvad nii Vähi, Änilane kui ka Swedbank Marketsi valdkonnajuht Andres Suimets.

Sellegipoolest on Vähi hinnangul Mehhikosse investeerimiseks mitu võimalust. Levinuima meetodina nimetab ta juba mainitud USA dollarites noteeritud EWW-nimelist ETFi. „See hõlmab nii börsihinna kui ka valuutariski,“ selgitas ta. Samuti on võimalik Mehhikos toimuvast kasu lõigata otse peesosse investeerides. „Lisaks on olemas ETFid, mis püüavad maandada börsiindeksi valuutariski, fikseerides osaliselt investori koduvaluuta ja kohaliku valuuta kursi,“ rääkis Vähi. Selline börsil kaubeldav fond on näiteks HEWW, mis on alates valimistest langenud 14 protsenti vähem kui täielikult avatud valuutariskiga EWW.

Suimets toob veel välja, et Mehhiko börsile on võimalik investeerida ka D5BI x-trackers'i Saksa börsil eurodes noteeritud ETFi kaudu. Danske aga pakub oma klientidele eurodes Mehhiko väärtpaberiturule investeerimiseks veel Euronextil kaubeldavat instrumenti CMEX. „Kui on aga soov, et Mehhiko peeso asemel oleks otsene valuutarisk seotud dollariga, siis selleks puhuks on loodud börsil kaubeldav fond nimega DBMX ning olemas on ka nii turu langusele panustavad kui ka võimendust pakkuvad ETFid,“ tutvustas Änilane Danske pakutavaid võimalusi.

Mõista riske

Vähi paneb Mehhikos võimalust nägevatele ning sinna investeeringuid plaanivatele investoritele aga südamele, et nad teeks enda jaoks enne selgeks, kas nad hakkavad kokku puutuma aktsiaturu-, peeso, või dollari riskiga. „Või hoopis kõigiga, samuti võib tegu olla kombinatsiooniga neist,“ sõnas Vähi.

Riigi valuutakurss ja aktsiaturg võivad liikuda eri suunas ning avaldada mõju ka tootlusele. „Riigi valuuta nõrgenemisel võib olla positiivne mõju selle riigi ettevõtete konkurentsivõimele rahvusvahelisel turul, sest pakutavad kaubad muutuvad välisriikide jaoks odavamaks,“ selgitas Vähi. „See omakorda toetab ettevõtete aktsiahindu.“

Näitena nimetab Vähi Suurbritanniat pärast Brexiti hääletust. „Börsiindeks FTSE on alates 2016. aasta algusest tõusnud umbes 15 protsenti, kuid eurodes on sama investeering hoopiski 2 protsendiga miinuses,“ märkis ta. „Seda seetõttu, et naelsterling on niivõrd palju nõrgenenud.“

Hetkel kuum