Coop ja Inbank lõpetavad Krediidipanga vaevad

Krediidipanga senine nõukogu juht Andrus Kluge annab panga üle Coopi juhile Jaanus Vihandile. Panka hakkab juhtima Margus Rink.  
Kristel Härma • 30 jaanuar 2017

Eesti Krediidipanga ostmine on Inbankile ja Coopile kiirem ja odavam võimalus luua enda pank, mis puhub ühtlasi Krediidipangale uue elu sisse.

„Krediidipank on väga hea platvorm, millelt kasvada,“ tõdes Inbanki nõukogu esimees Priit Põldoja, et nullist panka ehitada on kallim ja aeganõudvam. Samuti on pank olnud viimased kolm aastat kasumlik ja konservatiivselt juhitud.

„On olnud omanike vahelised lahkhelid, mis ei ole võimaldanud sellel pangal nii hästi kasvada, aga platvormina omab ta kõiki vajalikke pangandustooteid ja me näeme väga head perspektiivi koos Coopiga pangale uue elu sisse puhumisel,“ ütles Põldoja, kes pakkus Coopile välja koos Eesti Krediidipanga enamusosalus osta.

Nordea ja DNB ühendpanga juht Erkki Raasuke tõdes, et heale teenusepakkujale on turul alati ruumi. „Selle projektiga on seotud tublid ja ennast tõestanud inimesed,“ sõnas Raasuke ja soovis neile head koostööd teiste sama sektori tegijatega.

Esimeses etapis omandab Coop Eesti 59,7 protsenti ja Inbank ligi 10 protsenti Krediidipangast.

Seejärel omandab uus pank Coop Eesti ja Inbanki ühise tütarettevõtte Coop Finants ning Eesti Krediidipanga ja Inbanki ühise tütarettevõtte Krediidipank Finants.

Selle tulemusena jaotuvad uue panga osalused 55 Coop Eesti ja 25 protsenti Inbanki vahel.

Coop ja Inbank on teinud koostööd viis aastat, vedades ühist tütarettevõtet Coop Finants. Coopi juht Vihand ütles, et see on olnud väga edukas ettevõte ja neil on kogu aeg plaan see pangaks arendada. Vihand tõdes, et loomulikul teel pangaks arenemine võtaks tohutult aega. „Tegime arvutused ja nägime, et lõikame arengus kolm-neli aastat vahelt ära, saame teha arenguhüppe, et saada kiiremini pangaks.“

Vihandi sõnul ei ole mujal maailmas pank jaemüüja kõrval midagi haruldast. Ka Soome ühistegelikul kaubandusorganisatsioonil on oma pank ja Rimi emafirmal Rootsis.

Krediidipanga aktsiapakk

ligi 60 protsenti Venemaa VTB Gruppi kuuluv BM-Bank PJSC

ligi 10 protsenti Nordea Bank Finland PLC

ligi 10 protsenti Luksemburgis registreeritud Saratoga Finance SPF S.A.

ligi 10 protsenti Briti Neitsisaartel registreeritud East European Capital Investment LTD

ligi 5 protsenti Austrias registreeritud Raiffeisen Bank International AG

ligi 5 protsenti Eestis registreeritud Radio Elektroniks OÜ

Kaheldav maine kaob koos endiste omanike ja nimega

Senine suuromanik Moskva Pank tõi Eesti Krediidipangale kahetise maine ja USA sanktsioonid, millele loodavad Inbank ja Coop nüüd lõppu. „See on üks põhjus, miks me ta ka ümber nimetame – me oleme Eesti suurim jaekaubandusorganisatsioon, me oleme turuliidrid ja meile meeldiks kui kõrval on Coop Pank,“ tõdes Vihand.

Vihandi sõnul olid mainest olulisemad Vene omanikuga pangale kehtinud äripiirangud, millest nad loodavad peagi vabaneda. Ka uue panga juht Margus Rink leidis, et uute omanikega peaks asi lahenema.

„Kõik osapooled on väga õnnelikud, et see minevik saab klatitud, me alustame uuelt platvormilt,“ sõnas Rink. Ehkki panga ajalukku jääb fakt, et see kuulus 11 aastat Vene kapitalile, on Rinki sõnul see lehekülg pöördunud. Ta lisas, et krediidipanga töötajate sõnul on sellest suurem probleem olnud, et seda ei ole eriti kuskil olemas. Ka see probleem lahendatakse, kuna uue panga teenused hakkavad olema kätte saadavad toidupoodide juures.

Inbank lahkub mõne aasta pärast

Uue panga osalused jäävad 55% Coop Eestile ja 25% Inbankile. Nende eesmärk on välja osta ka ülejäänud 20%  Eesti Krediidipanga väikeaktsionäridest ja kaasata tehingusse selle aasta jooksul finantsinvestor. Läbirääkimised investori leidmiseks käivad.

Mõne aasta jooksul peaks uuest loodavast pangast lahkuma lisaks väikeinvestoritele ka Inbank. „Inbank on finantsinvestor, kes on mõned aastad pildil, aitab panka üles ehitada, kasvustrateegiat käivitada, ja kindlasti mingite aastate perspektiivis, on see kolm või neli, ta väljub sellest,“ kinnitas Vihand. Ta ei teadnud veel, kas ostavad ise Inbanki osaluse välja.

Põldoja tõdes, et Inbanki peamine fookus on oma tarbimisfinantseerimistoodete, järelmaksu ja tehnoloogia areneda uutele Euroopa turgudele ja Coop Pank katab pisut teistsugust nišši. „Me näeme seda ikkagi eelkõige enda jaoks finantsinvesteeringuna. Väga huvitava potentsiaalika finantsinvesteeringuna,“ nentis ta.

Põldoja nägemuse järgi võiks kolmas partner, kes ostaks välja väikeaktsionäride osaluse, tuua sarnaselt Inbankile ja Coopile uue panga jaoks midagi omaltpoolt lauale. „Et kaasaks kellegi, kes oleks huvitatud samamoodi panga käekäigu arengust, tooks mitte ainult kapitali, vaid ka teatud teadmisi või mingisugust äri sellesse panka.“

Coop Eesti

Coop Eestis tegutseb 19 tarbijate ühistut

Sellel on 80 000 klientomanikku ehk ühistu liiget

Coop Eestile kuuluvad Maksimarket, Konsum, A ja O ja E-Ehituskeskus

Inbank

Omanikud on Pershing Hall Holding Limited ja Cofi Investeeringud

Kasvas välja 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi

Aitas Krediidipangal tuua 2014. aastal turule Sihtlaenu

 

Hetkel kuum