Äripäev • 23. märts 2017 kell 5:38

IRLi uueksloojaks võib tõusta Marko Mihkelson

Marko Mihkelson  Foto: Veiko Tõkman

Kui Isamaa ja Res Publica Liidu juhil Margus Tsahknal õnnestub erakonna põhikirja muuta ja sellega Res Publica tiiva mõjujõudu erakonnas vähendada, võib uueks juhiks pürgida Tsahkna toetaja Marko Mihkelson, kirjutab Postimees.

Paari nädala pärast toimuval Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) korralisel volikogul otsustakse, millal koguneb suurkogu, et paika panna uus erakonna juhi ja juhtkonna valimise süsteem.

«Tsahkna soovib «poistest» lahti saada,» öeldakse IRLis otse. «Poiste» – peamiselt Urmas Reinsalu, Ken Marti Vaheri, Sven Sesteri ja Siim Kiisleri – mõjujõu kahandamiseks on mõttes erakonna juhatus poole väiksemaks muuta. Pärast IRLi ja Res Publica liitumist oli juhatus paisunud 24-liikmeliseks, mis on teiste erakondade juhatustega võttes üüratult suur.

Tsahkna vajutas esmaspäevasel erakonna eestseisuse kogunemisel «tuumanuppu», et partei ülevõtmine peatada, sest praegu kaaluks Res Publica tiib erakonnas Isamaa poole üles, kirjutab Postimehe ajakirjanik Tuuli Koch. Pikemalt saab seda artiklit lugeda siit.

Mihkelsoni avalik kiri

Marko Mihkelson saatis eile ka erakonnakaaslastele kirja, milles avaldas toetust praegusele juhile Tsahknale. „Meie erakond on pika ja väärika ajalooga. Oleme korduvalt pälvinud Eesti rahva usalduse ning meil on olnud au kanda mitmel korral riigi juhtimise vastutust. Oleme erakond, kes on andnud väga palju Eesti eduloosse. Me oleme näidanud Eestile tulevikku.

Kahjuks oleme aga tänaseks taandunud madalseisu. Erakond pole piisavalt suutnud reageerida muutustele nii kodumaal kui maailmas. Meie siht on hägustunud ning populistlikud eksirännakud pole andnud loodetud tulemusi.

Samas olen ma veendunud, et Eesti vajab täna ja ka tulevikus kaasaegset edumeelset konservatiivset erakonda.

Seepärast ma toetan erakonna esimehe Margus Tsahkna ettepanekut kutsuda kokku erakorraline IRLi suurkogu ning läbi vajalike põhikirja- ja programmimuutuste alustada erakonna uuendamist.

Kui me tahame taastada või võita usalduse valijate seas, peame olema valmis ise muutuma. Teist teed ei ole. Me peame muutma oma erakonna juhtimise avatumaks. See tähendab kaotama senise süsteemi, mis soosib vaid ühte kitsast seltskonda.

Kutsun erakonna aseesimehena kõiki meie liikmeid ja kaasaelajaid toetama IRLi avatumaks ja kaasaegsemaks muutmist,“ kirjutas Mihkelson.

Hetkel kuum