Äripäev • 31. märts 2017 kell 5:53

Estonia kaevandus saab 150 000 euro eest mobiilside

Estonia kaevandus  Foto: Veiko Tõkman

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Kaevanduste Estonia kaevandusse paigaldatakse mobiilsideks vajalikud seadmed, et parandada tööohutust ja tõhustada kaevandamisprotsesse, teatas Eesti Energia.

Mobiilside kaevanduses käivitatakse selle aasta suvel ja seda saab kasutada igal pool, kus tehakse kaevetöid.

Enefit Kaevanduste juhatuse esimehe Ahti Puuri sõnul on mobiilside viimisel maa alla mitu positiivset efekti. „See aitab kaasa tehnoloogiliste protsesside operatiivsemale juhtimisele Estonia kaevanduses ja tõstab tööohutuse taset. Mobiilside abil saab kiirelt kätte informatsiooni tööde käigust ja mahtudest, maa-aluste ladude seisust, võimalikest riketest ning personali ja tehnika asukohast,” selgitas Puur.

Valgusoptilise kaabli kogupikkusega 45 km ehitab välja Eesti Energia tütarettevõte Enefit Solutions, kes tegi tööde teostamiseks korraldatud riigihankel parima pakkumise. Töödega alustati märtsis. Projekti järgmistel etappidel paigaldab Ericsson Eesti antennivõrgu ja Telia Eesti tugijaamad. Märtsi lõpus kuulutati välja ka sideseadmete toitepunktide paigaldamise hange.

Telia Eesti raadiovõrgu ja transmissiooni osakonna juhataja Ermo Polma kinnitas, et kaevandusse loodav mobiilside lahendus on Eesti mastaabis ainulaadne projekt. „Alustasime testimist 2015. aastal ja katsete tulemused olid niivõrd head, et lubavad kogu kaevandusala hõlmava süsteemi välja ehitada. Lisaks kõne- ja andmeside pakkumisele on lahendatud ka tööohutuse seisukohalt väga oluline töötajate ja tehnika positsioneerimine,“ lisas Polma.

Projekti kogumaksumus on ligikaudu 150 000 eurot. Et maa-alune side oleks tagatud igal hetkel, jäetakse kaevandusse alles seni aastaid kasutusel olnud analoogtelefoniside.

Hetkel kuum