Koit Brinkmann • 19. mai 2017 kell 13:41

Linna prügiautod päästavad Sarapuuga seostatud firmat

Tallinna linnavalitsuse allasutus Tallinna Jäätmekeskus ostis eelmisel kuul viis uut prügiautot, pildil abilinnapea Arvo Sarapuu.  Foto: Postimees/Scanpix

Tallinna linnale kuuluva AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse hiljuti renditud prügiveokid hakkavad Nõmmel saamatuks osutunud ja abilinnapea Arvo Sarapuuga seostatud OÜ-le Baltic Waste Management alltöövõttu tegema.

Hiljuti säras Sarapuu linnameedias uute linnaettevõttele soetatud uute prügiveokite taustal. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus (endine Tallinna Prügila) võttis rendile viis prügiveoautot ning sama rendileandja käest plaanitakse edaspidi tellida ja välja osta spetsiaalselt ettevõtte vajaduste jaoks komplekteeritud veokid. Sarapuu rääkis, et uued prügiveokid hakkavad prügi vedama Kesklinna piirkonnas, kus Ragn-Sells ütles lepingu üles.

Täna nägi aga Äripäeva allikas ühte nendest masinatest Nõmmel prügi vedamas. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse juhataja Kertu Tiitso ütles, et see info ei vasta tõele ja nad veel ei vea Nõmmel. Kuid ta täpsustas kohe, et nad hakkavad lähipäevil Nõmmel vedama Baltic Waste Managementi (BWM) allhankijana.

Kertu Tiitso,, Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus juhataja

Nõmmel hakkame osutama teenust kolme ja vajadusel ka nelja autoga.

„Nõmmel hakkame osutama teenust kolme ja vajadusel ka nelja autoga. Kõigile klientidele olen öelnud, et alates esmaspäevast taastub normaalne graafik ja normaalne vedu,“ lubas Tiitso.

Mis tingimustel linnale kuuluv ettevõte alltöövõttu teeb? „Täpselt samadel tingimustel, riigihanke leping lubab allhanget. Hanke võitja on küsinud Tallinna keskkonnaametilt nõusolekut allhankija kasutamiseks ja see nõusolek on ka antud," kinnitas Tiitso.

Tiitso sõnul jääb jäätmeluba endiselt BWM-ile ning Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusel ei ole plaani tulevikus Nõmme piirkonda üle võtta. „Niikaua kui on riigihankeleping jõus ja jäätmeluba on BWM-ile väljastatud, niikaua mitte,“ lisas Tiitso.

Varem on Tiitso Äripäevale kommenteerinud BWM-i saamatust: "Eks see näitaski, et prügivedu pole niisama lihtne teenus. Et tuled võtad autod ja hakkad tegutsema. Teadmisi, oskust ja tarkust on selleks vaja."

Tallinna linnavõimu lemmikprügivedaja ei saa hakkama

Viimastel kuudel on Tallinnas linnaelanike suurt pahameelt pälvinud süvamahutite tühjendamise ebaõnnestumise ja Nõmmel loata prügivedamisega tuntuks saanud Tallinna linnaisade lemmikprügivedaja Baltic Waste Management (BWM).

Märtsi algusest vedas BWM Nõmmel jäätmeid ilma vajaliku jäätmeloata, mille peale algatas keskkonnainspektsioon rikkumise asjaolude selgitamiseks väärteomenetluse ning tegevuse seadusega kooskõlla viimiseks haldusmenetluse.

Samuti leidis keskkonnainspektsioon, et võimalikuks lahenduseks on jäätmeloa saamiseni BWM-i tegevuse peatamine ja seniks jäätmeveo korraldamine teiste jäätmeluba omavate ettevõtete kaudu. Juriidilist isikut võib jäätmete käitlemise eest jäätmeloata karistada kuni 32 000 euro suuruse rahatrahviga.

„Sellest loast nüüd suurt probleemi teha…no ma ei tea…las Tallinna keskkonnaamet tegeleb selle arusaamatusega,“ kommenteeris Tallinnas jäätmemajandust kureeriv abilinnapea Sarapuu siis Äripäevale.

Riigi keskkonnaamet väljastas jäätmeloa ligi poolteist kuud peale jäätmete vedamisega alustamist.

Abilinnapea väimees prügiäris sees

Eesti Ekspress kirjeldas, kuidas Tallinna prügimajandust korraldava abilinnapea Arvo Sarapuu väimees ja Sarapuu ärigrupi ATKO juht Margo Tomingas osaleb salaja Tallinna prügiäris. Ekspressi loo järel teatas prokuratuur, et kontrollib neid väiteid.

Äripäev kirjutas eelmise aasta septembris, kuidas Tallinna prügiveohangetel on kui välk selgest taevast turgu võtmas jäätmeäris täiesti tundmatud tegijad, konkurendid kahtlustavad abilinnapea Sarapuu kureeritava linnavõimu abi ja suunamist. Hangetel oli välja joonistumas muster, kus ühispakkujad – mullu 6000 euro suuruse käibega konsultatsioonifirma Baltic Waste Management (BWM) koos poolemiljonilise käibega bussiveoteenust pakkuva Tapa Autobussipargiga on edukaimad kõikides pealinna piirkondades, kus nad on osalenud.

Ainsaks erandiks oli üks piirkond Lasnamäel. BWM registreeriti äriregistris Tallinna hangete väljakuulutamise järel 2014. aasta oktoobris. Ettevõtte juht ja omanik on endine Tallinna keskkonnaameti korraldatud jäätmeveo sektori juhataja Kaido Laanjärv. Kunagi 2000ndate aastate alul oli Laanjärv ametis Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti ühistranspordi projektijuhina. Umbes samal ajal pidi sama ameti ühistranspordiosakonna juhataja kohalt korruptsiooniskandaaliga lahkuma praegu bussivedudega tegelevat ATKO Gruppi juhtiv Margo Tomingas, kes on omakorda Tallinna jäätmemajandust kureeriva abilinnapea Arvo Sarapuu väimees.

Sarapuu kinnitas septembris Äripäevale ja ka Eesti Ekspressi uudise peale, et tal puudub igasugune avalik või varjatud osalus prügifirmas BWM.

Hetkel kuum