Seeder: tegin erakonnale parima otsuse

IRl esimees Helir-Valdor Seeder vahetas erakonna endise esimehe Margus Tsahkna valitsues Jüri Luigega välja.  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 7. juuni 2017 kell 10:54

IRL esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et mõtles pikalt, kas minna valitsusse või mitte, kuid leidis, et erakonnale on parim lahendus, kui ta seda ei tee.

Täna hommikul kinnitas Seeder, et kaitseministri kohale astub Margus Tsahkna asemel Jüri Luik, rahandusminister Sven Sesteri asemel tuleb Toomas Tõniste ja keskkonnaminister Marko Pomerants asendatakse Siim-Valmar Kiisleriga. Seeder ise valitsusse ei lähe.

„Lähitulevikus on mõistlik ja vajalik eelkõige erakonna esimehel keskenduda erakonna enda parandamisele,“ põhjendas otsust Seeder. „Nii on ministritel võimalus tegeleda ministrite töödega ja erakonna esimehel erakonnaga,“ lisas ta.

Seeder sõnas, et IRLi juhtimine on seni olnud liiga valitsuse delegatsiooni keskne. „Kui erakonna esimees on riigikogu fraktsioonis, siis juhtimise kese ja tasakaal veidi muutub ja läheb laiemale pinnale,“ ütles ta, lisades, et nii paraneb kindlasti ka erakonna fraktsiooni ja valitsuse vaheline koostöö.

Alles eelmisel nädalal avaldas opositsioon rahandusminister Sven Sesterile umbusaldust, mida riigikogu ei toetanud. Nüüd aga otsustas Seeder, et ettevõtjatelt viimastel nädalatel palju kriitikat saanud Sester asendatakse hoopis ettevõtjast IRLi liikme Toomas Tõnistega. Seeder rõhutas, et Sester on olnud tugev rahandusminister. „Mul pole talle mingeid etteheiteid, ta on väga edukalt ja sihikindlalt ellu viinud valitsuskoalitsioonis kokkulepitud poliitikat,“ ütles ta. „Ükski ministri tagasikutsumine pole seotud ministri töiste saavutustega ja mingi rahulolematus pole valitsusdelegatsiooni muutmise põhjuseks,“ lisas ta.

Seeder märkis, et ütles juba IRLi esimeheks saades, et IRL peab viima ellu selgemat poliitikat ja maailmavaadet, millest tulenevalt avasid nad ka uuesti maksupaketi. Ta selgitas, et peamine põhjus ministrite vahetamiseks oli soov, et IRLi juhtimisse oleks kaasatud rohkem erakonna liikmeid. Ta kinnitas, et kõik ministrid, kes välja vahetatakse, jätkavad erakonnas kõrgetel kohtadel. Juurde tulevad aga Jüri Luik ja Toomas Tõniste, kel on poliitiline kogemus olemas, kuid kes on viimastel aastatel sisepoliitikast pisut eemal olnud. „Ühelt poolt kogenud poliitikud, kuid teiselt poolt tuleb teatud värskus,“ ütles Seeder.

Seeder lisas, et loodab, et Tõniste jätkab samamoodi koalitsioonis kokku lepitud poliitika ellu viimist. „Tean, et Tõniste on samasugune meeskonnamängija nagu on olnud Sester,“ ütles ta.

Seedri sõnul ei pidanud ta ministreid valides nii-öelda teisele ringile minema, sest kõik, kellele ta pakkumise tegi, võtsid selle ka vastu. Küll aga võtsid kõik enne pakkumise vastuvõtmist mõtlemisaja.

Hetkel kuum