Poliitikud ettevõtjate erakonnast: midagi susiseb

13. juuli 2017, 13:45
Vabaerakonna esimees Artur Talvik
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170713/NEWS/170719878/AR/0/AR-170719878.jpg

Kuigi pea kõik poliitikud on kuulnud jutte ettevõtjate erakonna loomisest, on nad skeptilised, kas sel lööki oleks. Mõte sellisest erakonnast kõlab kohati lausa hirmutavalt ja korruptiivselt, ütles SDE esimees Jevgeni Ossinovski.

Ossinovski tõdes, et on küll kuulnud jutte, justkui teeksid ettevõtjad uue erakonna, ent praegu ta neisse tõsiselt ei suhtu. Samas märkis ta, et mõte ettevõtjate erakonnast on mõistetav, kuna Eesti parempoolne poliitika on liialt killustunud. "Küllap on kellelgi tekkinud tunne, et samade erakondadega enam lõpuni ei purjetata ja püütakse nende kõrvale kuidagi ehitada Isamaa 2.0," arutles Ossinovski.

"Mõistetav, kuid kas see ka tehtav oleks, ei oska veel hinnata," lisas ta.

Ossinovski sõnul pole ettevõtjate erakonnal kindlasti ruumi praeguse viie parlamendierakonna kõrval. Kui aga projekti eesmärk oleks kaks parempoolset erakonda – Vabaerakond ja Isamaa Res Publica Liit – alla neelata, siis võiks ta põhimõtteliselt Reformierakonna ja EKRE vahele ära mahtuda. "Kuid need kaks parempoolset erakonda end vabatahtlikult kindlasti ära ei tapa. Seega on nende alla neelamine pigem keeruline ettevõtmine," märkis Ossinovski.

Ta lisas, et igaühel, kes pole rahul sellega, mida Eesti poliitikamaastikul pakutakse, võib rajada uue erakonna, mis talle sobib. Samas taotlevad tema sõnul Eesti demokraatia põhimõtte alusel erakonnad siiski oma erinevast ilmavaatest hoolimata üldist hüve, mitte ei esinda kitsa kildkonna erahuvisid. „Selles valguses on mõte ettevõtjate erakonnast pigem hirmutav ning kõlab üksjagu korruptiivselt. Ehkki loomulikult on igal Eesti elanikul võimalik toetada kõiki erakondi, kui seda tehakse avalikult ja ausalt," ütles ta.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski peaks uus parempoolne erakond enne kaks praegust parempoolset parteist Vabareakonnast ja IRLst lahti saama

Aja- ja raharaisk?

Vabaerakonna esimees Artur Talvik tunnistas, et on kuulnud lugusid ettevõtjate loodavast erakonnast. "Midagi susiseb. Ütlen selle peale, et andku tuld – ma tahaks näha uut erakonda välja tulemas," lisas ta. Samas pole Talviku sõnul uue erakonna loomiseks piisavalt isegi inimesi.

Levinuim kuulujutt on tema sõnul see, et uus erakond pannakse kokku Reformierakonna, sotside ja IRLi vanadest liikmetest. "Sellega nad kaugele ei sõuaks, sest vanad näod on ära tüüdanud. Isegi kui vana olija paneb uue kuue selga, ei tarvitse edu saavutada," rääkis Talvik. "Suhtun sellesse kui aja ja raha raiskamisse," lisas ta.

Talvik mõistab enda sõnul, et ettevõtjatel pole praegu poliitikas oma väljundit ega nii-öelda toru, mille kaudu oma maailmavaadet kujundada. "Saan aru, et mingid asjad võivad neid närvi ajada. Kuid viimase aja tendentsid näitavad seda, et suure rahaga suurt edu ei saavuta," ütles ta.

Kes võiksid saladusloori alla jääva erakonna eesotsas olla, Talvik öelda ei osanud. "Tean, et osade ettevõtjate juurde on lausa mindud ja küsitud, et kas ka tema on selles pundis, kuid kõik nad on vastanud eitavalt," rääkis ta.

Äri ja poliitika ei käi kokku

EKRE esimees Mart Helme ütles, et enne iga riigikogu valimisi käivad jutud uuest erakonnast. "Ka enne eelmisi valimisi tekkis mitu erakonda, kuid neil pole ju jumal teab mis tähelendu olnud,“ ütles ta.

Helme arvates on enamikul ettevõtjaist poliitikast lihtsustatud nägemus. „Neil on arusaam, et raha teeb poliitikat, aga ei tee. Raha on vahend, aga mitte eesmärk,“ ütles ta. Seega võivad Helme sõnul ettevõtjad oma erakonna püsti panna ja teha ka võimsa kampaania, sest raha selleks neil ju jagub, ent pikka edulugu ta uuele erakonnale ei ennustaks.

Helme sõnul liigub erinevaid variante loodavatest ettevõtjate erakondadest seepärast, et paljud ettevõtjad on mures. „Juhtivad poliitilised jõud võivad vahetuda ja paljud võivad oma suhtevõrgustikust ilma jääda,“ ütles ta.

„Erakonna loojad peavad endale aru andma, mis on nende prioriteet, kas äri tegemine ja raha või poliitika ja rahva teenimine. Ühest peab loobuma, neid pole võimalik 100% kokku panna,“ ütles ta ja lisas, et ettevõtjate senine elu näitab, et neile on olulisem raha teenimine.

Urmas Sõõrumaa Rotermanni kvartalis peetud Rotermanni Elevaatorihoone sarikapeol 2015. aastal.

Sõõrumaa nimekiri ehk hirm rasvasest pirukast ilma jääda

Pea iga kord, kui tuleb jutuks ettevõtjate erakond, nimetatakse ka ettevõtja Urmas Sõõrumaa valimisnimekirja. Paraku peetakse põhjuseid, miks Sõõrumaa poliitikast huvitub, pigem omakasupüüdlikeks kui ühiskonda teenivateks.

Näiteks Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul on Sõõrumaa motiiv see, et kui praegune poliitika muutub, jääb ta oma ärivõimalustest ilma. "Ühest küljest võib tal olla maailmavaateline soov, teisest küljest täiesti pragmaatiline hirm jääda oma personaalsest rasvasest pirukast ilma,“ ütles ta.

EKRE esimees Mart Helme ütles, et tal tekib Sõõrumaa puhul küsimus, kas olümpiakomitees pole midagi teha. "Nii multifunktsionaalne inimene, kes teeb äri, juhib olümpiakomiteed, nüüd hakkab poliitikat tegema ja tahab veel peaministriks ka saada võib-olla? Tekib küsimus, et kas kõiki neid asju tehakse vasaku käega. Ma olen küll poliitikas täiel rinnal sees ja see on väga väsitav," rääkis Helme.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. July 2017, 13:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing