Sadamaäri on toonud 49 miljonit eurot kahjumit

Paldiski Põhjasadam  Foto: Andras Kralla

Paldiski Põhjasadama omanik Paldiski Sadamate AS on üheksandat aastat järjest kahjumis ning kokku küündib majandustegevusest saadud miinus juba pea poolesaja miljoni euroni.

Ettevõtte eelmise aasta kahjum oli ligi 11 miljoni euro suuruse müügitulu juures 3,14 miljonit eurot.

Paldiski Sadamate emafirma on Hollandi Antillidel registreeritud CNP Investment N.V., kes koos teise samas registreeritud offshore-firmaga CNP Financing B.V. on peamised Paldiski Sadamate laenuandjad.

Aastatel 2015–2016 konverteeriti kokku 8 miljoni euro väärtuses laene ja laenuintresse Paldiski Sadamate aktsiakapitali suurendamiseks.

Ettevõte on olnud kahjumis alates 2008. aastast ning läinud aasta lõpu seisuga oli katmata kahjumit kogunenud 48,73 miljonit eurot. Ettevõttel on kaks tütarfirmat – Palsteve OÜ ning Pintomar OÜ. Kontsernis oli mullu 290 töötajat.

Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep on Äripäevale korduvalt kinnitanud, et nimetatud Hollandi Antillide offshore-firmade omanik on Aleksei Tšulets.

Aleksei Tšulets (keskel) novembris 2013.a Paldiski linnavolikogu esimesel valimisjärgsel istungil.  Foto: Raul Mee

Paldiski mõjukaim

Tšulets on Paldiski Sadamate nõukogu liige ning temast on viimastel aastatel saanud Paldiski linna mõjukaim poliit- ja majanduselu suunaja.

Paldiski linna volikogus on praegu kaks suurt jõudu, Tšuletsiga seotud valimisliit Põhjasadam ning kütuseärimees Heiti Häälega seotud valimisliit Uus Laine. Kui vahepeal panid Tšuletsi ja Häälega seotud valimisliidud pikaaegse linnapea Jaan Möldri võimult kukutamiseks volikogus seljad kokku ning ühiselt toetati mõlema ärimehe firmadele vajalikke otsuseid, siis pärast eelmisi kohalikke valimisi on kaalukauss kaldunud Tšuletsi poole. Tšulets valiti valimisliidu Põhjasadam esinumbrina küll volikogusse, kuid ta peatas selles liikmelisuse.

Valimiste järel töötas volikogu liikmetest kaks Paldiski Sadamate ASis ning veel kaks ettevõtte tütarfirmades. Paldiski linnavalitsuses oli samuti vahepeal olukord, kus neljast linnavalitsuse liikmest olid kolm valimisliidust Põhjasadam ning neist üks töötas Paldiski Sadamate ASis.

Offshore-firmade rägastik

Eelmisel aastal Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentide andmetel oli Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep tegelik kasusaaja 2014. aastal asutatud ettevõttes Talcore Commerce Inc, mis on seotud Briti Neitsisaartega ja registreeritud Hiina pealinnas Pekingis. Mürisep rõhutas eelmisel aastal Äripäevale, et tema ei ole selle ettevõtte omanik. „Las see jääb minu teada. Ma arvan, et see ei ole nii huvitav,“ sõnas ta küsimuse peale, mis side tal on Talcore Commerce Inciga.

Ettevõtte omanikuna näitas Panama paberite otsing Hollandi Antillide firmat Golden Future Holding N.V. Sama firma on omanik veel kolmes Briti Neitsisaarte ettevõttes, milles kahe tegeliku kasusaajana on esile toodud Aleksei Tšulets.

Mürisepa kinnitusel on ta Tšuletsiga kaugelt sugulane, Tšuletsi emapoolse vanaisa nimi oli August Mürisep.

Eesti ettevõtetes on Tšuletsi nimel praegu 50 protsenti Infast Oil ASist ning 40 protsenti Saurix Petroleum ASist. Teine aktsionär on mõlemas kütusemüüjas CNP Investment N.V.

Hetkel kuum