Vietnam kuhjab välisinvesteeringuid

13. august 2017, 09:30
Vietnami lipp
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170813/NEWS/170819941/AR/0/AR-170819941.jpg

Vietnam on välisinvestoritele atraktiivne ning üha enam suurkompaniisid viib teistest Aasia riikidest sinna oma tehased üle.

Kõik see tähendab, et Eesti turistide seaski populaarne Vietnam saab sel aastal võimsa investeeringutesüsti. Bloomberg kirjutab, et Vietnam saab sel aastal 28 miljardi dollari jagu välisinvesteeringuid. Eelmisel aastal jäi see 24,4 miljardi dollari juurde.

“Välisinvesteeringute kasv on väga muljetavaldav ning me ootame, et see kasv jätkuks ka edaspidi,” ütles Vietnami planeerimise ja investeeringute ministeeriumi aseminister Dang Huy Dong Bloombergile. “Me ootame investeeringuid juurde nii ekspordile suunatud valdkondadesse kui ka energiasektorisse ning tehnoloogiasse,” lisas Dong.

Maailmapanga andmeil saab Vietnami majanduskasv olema lähiaastail üks kiiremaid. Järgmisel kahel aastal peaks see jääma 6% juurde aastas.

Tihe konkurents Aasias

Selgub, et Aasia riikide vahel käib praegu aktiivne võitlus selle nimel, kes kui palju välismaised investeeringuid meelitada suudab. Nii on näiteks Filipiinid teatanud, et suurendavad märkimisväärselt investeeringuid taristusse. Sama on lubanud ka Indoneesia.

Selle vastukaaluks moodustas Vietnami peaminister Nguyen Xuan Phuc eelmisel nädalal majandusnõukogu, kuhu kuuluvad nii ökonomistid Vietnamist kui ka USAst, Jaapanist ja Singapurist. Riigi keskpank peaks kärpima intressimäärasid esimest korda kolme aasta jooksul, et investeeringutel aidata veelgi hoogsamalt kasvada.

Sel aastal peaks Vietnami majandus kasvama 6,7%, kuigi Aasia Arengupanga prognoosi kohaselt jääb kasv 6,5% juurde. Riigi makromajanduslik seis on stabiilne, valuuta samuti. Riik teeb omalt poolt kõik, et ettevõtteid investeerima meelitada.

TPP oleks kasulik

Aasia riikide majanduste jaoks on viimastel aastatel olnud väga oluline küsimus Vaikse ookeani ülene kaubandusleping (TPP), mille on praeguseks allkirjastanud 11 riiki: Austraalia, Brunei, Kanada, Tšiili, Jaapan, Malaisia, Mehhiko, Uus-Meremaa, Peruu, Singapur ja Vietnam. Kuni selle aasta jaanuari lõpuni oli allakirjutanute hulgas ka USA, ent riigi president Donald Trump ei pidanud TPPd USA-le kasulikuks ning otsustas leppest lahkuda. Ratifitseerinud on leppe vaid Uus-Meremaa ja Jaapan, kes aktiivselt ka teisi sama tegema survestavad.

Economist Corporate Networki Kagu-Aasia osakonna direktor Andrew Staples ütles intervjuus CNBC-le, et Malaisia ja Vietnam ei mõista, miks on TPPd üldse enam vaja, kui ligipääs USA turule puudub. Staples märkis, et esiti peeti just Malaisiat ja Vietnami TPPst suurimaiks kasusaajaiks, kuna riigid on atraktiivsed välismaistele investoritele, sest pakuvad palju võimalusi heaks äriks. USA poole pealt oleks kaubanduslepe tähendanud, et asjaajamine muutub läbipaistvamaks ning seega on äri turvalisem ajada.

Jaapan, kes on TPP üks eestvedajaid, on tunnistanud, et USA võiks siiski leppega taas liituda ning rõhutab, et hoolimata ameeriklaste väljalangemisest võiks läbirääkimised endiselt edasi käia.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. August 2017, 11:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing