Mait Kraun • 16 oktoober 2017

Yellowstone'i supervulkaan tõstab pead

Yellowstone'i rahvuspark.  Foto: EPA

Yellowstone’i rahvuspargi supervulkaan võib purskama hakata varem kui ennist arvati, hoiatasid teadlased eelmisel nädalal.

Arizona ülikooli teadlased analüüsisid mineraale ja fossiile, mis pärinesid eelmise vulkaanipurske tuhast. Eelmine purse toimus 630 000 aastat tagasi. Nad leidsid ka seda, et supervulkaan on uuesti üles ärganud, sest uus magma voolas kaldeerasse (kustunud vulkaani kraater). Kaldeera läbimõõt on 40 miili (ca 64 km), teatas National Geographic.

Üle-eelmine purse toimus 1,3 miljonit aastat tagasi. See võib tähendada, et järgmine purse võib potentsiaalselt juba lähitulevikus toimuda.

Vulkaanist võib välja purskuda 1000 kuupkilomeetrit kivimeid ja tolmu – see on 2500 korda enam kui Mount St. Helensi puhul 1980. aastal, leidsid Arizona ülikooli teadlased.

Taolise sündmuse tagajärjel võib terve USA kattuda tolmuga ning Maal võib tekkida vulkaaniline talv, teatas New York Times.

Mineraalide uurimisest selgus, et temperatuur ning eelpool mainitud muutused on toimunud vaid mõne kümnendi jooksul. Varasemalt arvasid geoloogid, et selliste arengute toimumine võtab aega sajandeid.

Viimaste aastate uuringud on samuti murettekitavad. 2011. aastal tehtud uuringust selgus, et magma reservuaar peal olev maapind on viimase 7 aasta jooksul tõusnud 10 tolli (ca 2,5 cm) võrra.

Hetkel kuum