Äripäev • 1. november 2017 kell 6:48

Sõnajalad läksid Tootsi tuulepargi pärast kohtusse

Oma tuuliku katusel 122 meetri kõrgusel istuvad vennad Andres (vasakul) ja Oleg Sõnajalg.  Foto: Andres Haabu

Tuuletehnoloogia ettevõte AS Eleon vaidlustas kohtus Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) nõukogu otsuse panna Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumisele. Ühtlasi tehti kohtule taotlus esialgseks õiguskaitseks.

Eleon AS juhatuse liige Andres Sõnajalg ütles, et näeb kohtus vaidlustamist ainsa võimalusena, kuna riik ei ole lahendanud majandusministeeriumile esitatud taotlust, milles sooviti riigivaraseadusele toetudes kinnisasja otsustukorras hoonestamist ettevõtluskeskkonna arendamiseks. Eleon esitas taotluse juba mai alguses, pärast seda, kui riik oli otsustanud loobuda Tootsi kinnistu eraldamisest mitterahalise sissemaksena AS Eesti Energiale.

"Kuna riigivaraseadusesse oli värskelt selline võimalus kirjutatud, siis me loomulikult kasutasime seda ja kuna enampakkumise tähtaeg on varsti käes ning meie taotluse menetlus ikka pooleli, siis tuleb see küsimus lahendada. Praegu ei jäänud enam muud üle, kui kohtusse pöörduda," sõnas Andres Sõnajalg.

Sõnajalg lisas, et erinevalt teistest huvilistest ei ole nende eesmärgiks kinnistul suvaliste tuulikutega energiat toota, vaid püstitada Eesti tehnoloogiaga tuulikute referentspark ja alustada kodumaiste tuulikute eksporti.

"Kuna riik on Ida-Virumaal pärssinud tuuleparkide arendamist, siis on Tootsi tuulepark Eestis hetkel ainus piirkond, kuhu on võimalik uusi suuremahulisi võimsusi rajada," ütles Sõnajalg. "Avalikul enampakkumisel on väga suur oht, et osalevad pakkujad, kes võidu korral tuuleparki ei plaanigi rajada, vaid eesmärk on aidata praegustel tuuleelektri suurtootjatel toetusmäära säilimiseks selle kasvu vältida."

Eleon on 2007. aastal asutatud ettevõte, mis on välja arendanud ja toodab Eestis multimegavatt-klassi elektrituulikuid. Esimene Eleoni tehnoloogial baseeruv tuulik püsitati 2013. aastal Saaremaal. Tuulik on läbinud võrgukatsetused, näidanud head töökindlust ning selle seeriatootmine on alanud. Eleon rajab ka 30 tuulikuga tuuleparki Aidu karjääri.

Hetkel kuum