Äripäev • 1. november 2017 kell 13:08

Tarmo Noop: maksud hävitavad Eesti konkurentsivõime

A. Le Coq´i juht Tarmo Noop  Foto: Andras Kralla

Eesti prognoosib tuleval aastal alkoholiaktsiisi laekumist 341 miljonit eurot, kuid tootjate prognoos on 225 miljonit, kinnitab A. Le Coqi juhatuse liige Tarmo Noop.

Järgmisel aastal kukub Noobi sõnul ära ka Soome turg, turism on juba sel aastal kukkunud 20%. Majanduse konkurentsivõime sõltub paljuski maksude konkurentsivõimest, mis Eestis järjest halveneb - Eestis on poliitika täiesti ülimuslik majanduse ees, rääkis Noop täna Rimi majanduskonverentsil "Kuidas saada oma kauba eest rohkem raha?"."Maksukoormuse tõusu tagajärjeks on piirikaubandus," rääkis Noop. "Meie sektoris on kadunud viimase aastaga sadakond töökohta, kinni on läinud 20 kauplust. Tööhõivelangus jätkub. Pole saladus, kuidas baariäri Lõuna-Eestis käib: ostetakse kastide kaupa odavalt Läti viina ning siis ostetakse üks Eesti maksumärkidega viin. Pudeli sisse kallatakse Läti viin, seda siis müüakse ning kõik on ametlik. Et selline asi toimub, on fakt."

Tulemuseks on majanduslangus, kuid me ei tunneta seda seepärast, et eksportturud lähevad üles, sõnas Noop. "Majanduskasv sõltub paljuski sellest, milline on maksude konkurentsivõime. Me liigume selles valdkonnas järjest rohkem konkurentsivõime kaotuse suunas."Tema sõnul on konkurentsivõime hindamiseks lihtne reegel: kui ettevõtted või inimesed teevad otsuseid (investeeringud, ostud jne) teise riigi kasuks, siis kaob konkurentsivõime - ja seda võib järjest rohkem hetkel meil täheldada.Eelmisel aastal rääkis valitsus, et piirikaubandus on tootjate väljamõeldis, jätkas Noop: minister Jevgeni Ossinovski ütles, et piirikaubandus on kaupmeeste tekitatud, minister Toomas Tõniste märkis, et riik ei kaota aktsiisitõusu tõttu mitte midagi.

"Miks riik ei mõista tegelikkust?" küsis Noop. "Lihtne vastus on, et nii kaua, kui ei mõisteta seda, et riik saab tulu ettevõtlusest, mitte maksudest ja ettevõtlust maksudega hävitades tegelikkuses hävitatakse ka riigi sissetulek, seni ei juhtu midagi. Näiteks Läti valitsus seadis selle aasta prioriteediks 5% majanduskasvu. Kõiki otsuseid vaagitakse läbi selle prisma, kuidas see toetab või ei toeta antud eesmärgi täitmist, äkki on sellest midagi õppida?"

Hetkel kuum