Äripäev • 19 jaanuar 2018

Eesti-Läti tenniseduell: kes on Kontaveidi vastane Läti ime?

Jelena Ostapenko, 2017. aasta Prantsusmaa lahtiste tennisemeistrivõistluste võitja  Foto: Reuters/Scanpix

Austraalia lahtiste tennisemeistrivõistluste kolmas ring toob täna suure Eesti ja Läti duelli - vastamisi lähevad Anett Kontaveit (WTA 34.) ja Jelena Ostapenko (WTA 7.).

Kontaveiti ja Ostapenko kohtumine toimub Eesti aja järgi täna pärastlõunal.

Anett Kontaveidile hoiab kogu Eesti pöialt, kuid mida on sellest kohtumisest oodata - kes on see Riias sündinud tennise imelaps Jelena Ostapenko, kes on olnud ka Kontaveiti paarismängupartner?

Äripäev kirjutas Ostapenkost mullu 3. juulil, kui ta sai oma esimese Suure Slämi turniiri tiitli, võites Prantsusmaa lahtised tennisemeistrivõistlused. Toome ära osa sellest loost.

„Mulle tundub, et olen väga võimas ja ma juba sündisin selle võimsusega. Ma pole kunagi paigal istunud, pole suutnud istuda nurgas ja klotsidega mängida,“ tunnistas Ostapenko pärast Roland Garrosi võitu Läti rahvusringhäälingule antud intervjuus. 

Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel vapustas 20aastane Riia tüdruk kõiki. Alustades turniiri maailmas 47. reketina, polnud ta mitte üheski prognoosis favoriit. Aga seitse kindlat võitu kahe nädala jooksul, sealhulgas finaalis rumeenlanna Simona Halepi üle, läks Roland Garrosi ja kindlasti Läti spordiajalukku.

Läti meedia kirjutas suvel, et Jelena puhul on tegemist läbi ja lõhki „Läti tootega“, alates viiendast eluaastast on ta tennisega tegelenud, treeninud ainult Riias ja vaid oma ema Jelena Jakovleva käe all, kes ei lasknud oma tütre juurde ühtegi teist juhendajat.

Põhiõpetaja ja treener on ema Jelena Jakovleva, palju on temaga tegelenud ka isa Jevgeni Ostapenko, endine jalgpallur. Praegu on tema tiimis ka itaallasest agent (kes töötab samal ajal ka maailma esireketi Andy Murrayga).

Jelenat iseloomustatakse sõnadega maksimalist, töökas, sihikindel ja andekas. Samasugune on ka tema mäng – agressiivne, teatud mõttes jultunud, domineeriv igas olukorras. Lisaks sellele, et ta on füüsiliselt väga vastupidav ja sitke, on ta ka tark – lõpetas väga heade tulemustega Riias gümnaasiumi, kus tema lemmikaineteks olid matemaatika ja inglise keel.Tantsud või tennisEhkki tennisel on tema elus praegu esikoht, on Jelenal muidki hobisid. „Varem tegelesin võistlustantsuga, praegu harrastan seda vaid oma lõbuks, kui olen Riias,“ rääkis Jelena suvises intervjuus. „Teatud vanuseni olin tõsise dilemma ees, kas tants või tennis. 12aastaselt taipasin lõplikult, et tahan tennisega profitasemel jätkata. Ja olen alati tahtnud saada maailma parimaks tennisistiks. Tantsusamme pole ma niikuinii unustanud, sest need annavad jalgadele õige koormuse, aitavad koordinatsioonile kaasa,“ rääkis Jelena Läti meediale.

Ema elutöö

Jelena esimene ja ainus treener on ema, kes on alati kõrval, nii kodus kui turniiridel. „Ema tunneb mind kõige paremini, ta teab mu eeliseid ja puudusi. Meil on temaga suurepärane side, mul on temaga väga hea olla. Teine asi on, et vahel tuleb tuua juurde keegi väljastpoolt, aga ikkagi jääb viimane sõna emale. Tegelikult on treenerist ema minu väga suur pluss,“ on Jelena tunnistanud.

Pool miljonit eurot – umbes sellise summa on vanemad panustanud tütre treenimisse ja ettevalmistusse. Suveks oli Jelena auhinnarahadena kokku teeninud üle 3,1 miljoni euro, lisaks Pariisist saabudes maaletoojalt kingituseks saadud Mercedes-Benz ning Läti riigilt võidu eest saadud preemia, veidi üle 28 000 euro.

 

Raha jätab külmaks

Roland Garrosil auhinnarahaks saadud üle kahe miljoni euro Jelenat ei eruta. „Ma ei mängi raha pärast. Mulle meeldib tennis, armastan seda, mulle meeldib elada selles rütmis. Tulevad võidud, tuleb ka raha. Kaks miljonit… parem küsige selle kohta emalt,“ vastas ta. 

„See spordiala on kallis, pole saladus. Ka pool miljonit on täiesti õige,“ rääkis isa Jevgeni Ostapenko. „Umbes selline summa, isegi enam, on vaja sisse panna, et midagi saavutada. Investeerida on vaja korralikult – lennud ja elamine, treenerid, sparringupartnerid, saalirent, arstiabi, vahendid ja inventar. Laps, kes teeb tennises esimesi samme, saab hakkama ka 100 euroga kuus. Aga hiljem… Profitasemel kulub tennises 100–150 eurot – see on siis juba ühe treeningu hind,“ valgustab isa tagamaid.

Millal siis tennisemänguga hakkab seda suurt raha teenima? „Kui jõuad maailma 50 parima hulka, siis hakkab tagasi tulema – sponsoritelt ja auhinnarahadelt. Jelena kulud on 10 000 kuni 15 000 eurot kuus. Need on suured summad. Hea, et omal ajal toetas kaks ettevõtjat meid korralike summadega, lihtsalt seepärast, et neile meeldis Jelena mäng. Ilma nendeta, ma ei tea…“ tunnistab isa.

Hetkel kuum