Tallinna Sadama eksjuhtide asjas on tõde veel kaugel

Ain Kaljuranna esindaja Paul Keres eelistungil.  Foto: Andras Kralla

Tallinna Sadama eksjuhtide korruptsiooniasjas ei selgu tõde veel niipea – esimese astme otsust on oodata alles kahe aasta pärast, järgneda võivad vaidlustused.

Täna peeti Harju maakohtus Tallinna Sadama eksjuhtide ja hulga firmade kriminaalasjas eelistung. Kohtu ees on kokku 14 süüdistatavat, neist avalikkuses tuntuimad on Tallinna Sadama endised juhid Allan Kiil ja Ain Kaljurand.

Asja sisuline arutamine istungitel ei alga veel niipea. Kohtute pressiteenistusest öeldi, et istungid on plaanitud algama järgmise aasta 8. jaanuaril. Lõpuaeg on arvatavasti millalgi 2020. aasta suvel.

On aga üpris tavapärane, et kriminaalasjades kaevatakse esimese kohtuastme lahendid edasi ringkonnakohtusse. Nii võib arvata, et sadama eksjuhtide protsess venib veel pikki aastaid ning lõplikku tõde ei selgu niipea.

Tänasel eelistungil esitasid kaitsjad hulga taotlusi. Suuremad taotluseosad olid kriminaalmenetluse lõpetamine, süüdistusakti tagasi prokuratuuri saatmine ning tsiviilhagi menetlusse võtmata jätmine. Kohtumäärust on oodata veebruari viimastel päevadel.

Kaljuranna esindaja vandeadvokaat Paul Keres rääkis Postimehele, et esitas peamiselt tõendite kogumisega seonduvaid taotlusi. Nimelt on prokuratuur tema sõnul süüdistusaktis fakte moonutanud. "Kui prokuratuur nimme otsib taevast kaelkirjakukujulisi pilvi, siis ta kahtlemata leiab neid. Minu eesmärk on võimaldada kohtul aru saada asjade tegelikust seisust," ütles advokaat Postimehele.

Tallinna Sadama endist juhatuse esimeest Kaljuranda ja endist juhatuse liiget Kiili kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises pikema aja jooksul. Altkäemaksu andmises kahtlustatakse kolme inimest ja altkäemaksu andmisele kaasaaitamises veel kolme inimest.

Kaitsepolitsei pidas Tallinna Sadama juhatuse endised liikmed Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kinni 2015. aasta 26. augustil. Samal päeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat, kuid nemad pääsesid paari päeva jooksul vabadusse. Hiljem on kahtlustuse saanud ka kaks Poola laevatehasega seotud isikut, samuti toimub menetlus Türgi suunal. Kokku on süüasjas 15 kahtlustatavat.

Riigiprokuratuuri kinnitusel käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll 2015. aastal, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009, on avaldatud varem.

Kaks kahtlusalust läksid kokkuleppele

Septembris sõlmisid Tallinna Sadama altkäemaksu asjas kahtlustuse saanud Anna Annikova ja Kaido Tamberg prokuratuuriga kokkuleppe ning mõlemad tunnistati süüdi. Mõlemad olid kohtu ees altkäemaksu võtmise ja rahapesu eest.

Annikovale ja Tambergile heideti ette Tallinna Sadama endise juhi Ain Kaljuranna altkäemaksu võtmisele kaasa aitamist aastatel 2009-2011 Tallinna Sadama partnerite esindajatelt. Septembris ei andnud Annikova kui ka Tamberg pärast kokkuleppe sõlmimist ajakirjanikele ühtegi kommentaari.

Prokurör Laura Feldmanis selgitas, et iga kord on Annikova ja Tambergi kaasabil kantud üle konkreente summa, mis on läbi veel ühe äriühingu jõudnud ettevõtete Locatore Group OÜ ja Aka Auto OÜ arvetele. Lisaks on altkäemaksu antud Kaljurannale ka laenuna, sellele on ka Annikova ja Tamberg kaasa aidanud – laenulepinguid vormistanud ja aidanud kasutada pangakontot laenu üle kandmiseks.

Annikova ja Tambergi osalusel on ka rahapesu toime pandud: Ain Kaljuranna ebaseaduslike tulude päritolude ja tegeliku omaniku varjamine, kasutades selleks jällegi firmasid Aka Auto ja Locatore Group. "Nende äriühingute majandustegevusest laekunud varasid on varjatud ja kasutatud Kaljuranna juhtnööride järgi erinevate tema poolt määratud kulutuste katteks," ütles Feldmanis.

Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum