Börs ei luba Olympicul lahkuda

Ostja Odyssey Europe plaan on Olympic Tallinna börsilt ära viia.  Foto: Raul Mee
Indrek Mäe • 1. juuni 2018
Jaga lugu:

Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon ei lubanud eile Olympicul Tallinna börsilt lahkuda, põhjendades seda väikeinvestorite kaitsega.

Võtame Nasdaq Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjoni otsuse teadmiseks ja kinnitame, et jätkuvalt on meie kavatsus jõuda 90protsendilise osaluseni, mis on vajalik, et võtta aktsiad õiglase hüvitise eest üle ja lõpetada noteerimine. See on jätk juba edukale OEG aktsiate vabatahtlikule ülevõtmispakkumisele.Arvestades meile juba kuuluvate aktsiate arvu, oleme kindlad, et saavutame selle eesmärgi lähiajal ning suudame nii täita noteerimis- ja järelvalvekomisjoni seatud tingimuse.

Komisjon keeldus Olympic Entertainment Groupi (OEG) aktsiate noteerimise lõpetamisest Tallinna börsil enne, kui ettevõtte kõik aktsiad on üle võetud, selgitas börs pressiteate vahendusel.

Novalpina gruppi kuuluv Eestis registreeritud frma Odyssey Europe alustas OEG aktsiate ülevõtmispakkumisega aprilli alguses ning ühe aktsia kohta ostuhinnaks pakuti 1,9 eurot. Sama pakkumise raames ning sama hinnaga otsustasid märtsis oma kokku 64% suurusest pakist loobuda suuromanikud Armin Karu ja Jaan Korpusov. Koos börsilt ostetud aktsitega kuulus Odysseyle Olympicus umbes 89% suurune osalus. See on väga napilt alla piiri, millest alates saab firma nii-öelda sundkorras õiglase hüvitise eest aktsiad ära osta: selliseks ülevõtmiseks peab ühel omanikul olema vähemalt 90% aktsiatest.

Börsi noteerimiskomisjoni kõneisik Tõnu Vanajuur ütles Äripäevale, et otsus mitte lasta OEG-l börsil noteerimist lõpetada tehti investorite huvides ning suurema läbipaistvuse tagamiseks.

1400 väikeaktsionäri jääks pimedusse

"Kui vaatame tänast olukorda, siis on Olympicus sees 1400 väikeaktsionäri," selgitas Vanajuur. "Seejuures räägitakse aga ettevõtte ühendamisest ja müügist. Kui ettevõte ei oleks kaubeldav börsil, oleks ta kindlasti vähem läbipaistev," selgitas ta seda, miks noteerimise jätkamine on tähtis.

Vanajuure sõnul on oluline, et väikeaktsionärid ei satuks infosulgu. "Kogu protsessis peab olema läbipaistvus, praegu satuks 1400 väikeinvestorit noteerimise lõpetamisel infosulgu," nentis ta. "Kui ettevõte tahab tegutseda, siis see noteerimise jätkamine tal tegutsemist ei takista," lisas ta.

"Otsus oli põhjalikult läbi kaalutud ning praegu on esikohal investorite õigused - arvestades, milline on aktsionäride struktuur, palju neile aktsiaid kuulub ning milliseid tehinguid ülevõtja kontsernis kavandab, on tähtis tagada info liikumine," sõnas Vanajuur.

Eksaktsionär: õiglane otsus

Olympic Entertainment Groupi endine väikeaktsionär Rene Ilves on Tallinna börsi otsusega rahul. "Tegemist on hea ja õiglase otsusega," ütles ta. "Olympicul on endiselt sadu ja sadu investoreid, kes jääks börsilt lahkumise korral lihtsalt lõksu," põhjendas ta oma seisukohta.

Ilvese sõnul ei saa osa praegustest aktsionäridest oma aktsiaid, müüa, kuna tehingutasud on suuremad kui saadav raha ja mõnel puhul tuleks enne müüki teha LEI-kood, mis on üpris kallis.

"Nüüd peaks finantsinspektsioon uuesti kaaluma, kas Läti üksuse väljakantimine ikka on seaduspärane," vaatas ta tulevikku. "90% vara omanik soovib endale kahmata 100% kogu varast," oli ta kriitiline.

Lahkumiseks teised võimalused

Noteerimiskomisjoni esindava Vanajuure sõnul on Olympicul endiselt Tallinna börsilt lahkumiseks mitu võimalust. "Eesti on demokraatlik riik ja meie otsuse saab edasi kaevata vahekohtusse," märkis ta.

Samas on Vanajuure sõnul Olympicul Tallinna börsilt võimalik lahkuda ka siis, kui enamusaktsionär saavutab 90protsendilise osaluse. "Sel juhul tekib neil võimalus osta õiglase hüvitise eest ülejäänud väikeaktsionärid välja," selgitas ta.

Noteerimiskomisjon nõustub Olympicu börsil noteerimise lõpetama siis, kui enamusaktsionär on saavutanud 100protsendilise osaluse.

OEG andis teada, et nad on otsuse kätte saanud ja tutvuvad sellega, on edasisest sammudest annavad nad lähiajal teada.

Trumbid liikusid Trigoni taskusse

Jätkuvalt Olympic Entertainment Groupi aktsionäride hulka kuuluva Trigon Capitali fondijuhi Veiko Visnapuu sõnul on börsi noteerimiskomisjoni otsus tervitatav ning nüüd pole Olympicul ilma nendega läbi rääkimata võimalik enam börsilt lahkuda.

“Otsusega võib rahule jääda, meie poolt vaadatuna poleks saanudki paremat otsust teha,” rõõmustas ta. “Ütleme nii, et oleme väga rahul, tänu sellele jääb OEG börsile ning me saame kõiki oma õigusi lihtsamini kaitsta,” nentis ta.

Pall Olympicu poolel

Visnapuu tõi välja, et nüüd ei piisa ülevõtjale aktsionäride väljaostmiseks enam 90protsendilisest enamusest. “Sellest oleks piisanud siis, kui see oleks saavutatud vabatahtliku ülevõtupakkumise käigus,” selgitas ta. “Nüüd on neil väikeaktsionäride väljaostmiseks vaja 95protsendilist osalust,” rõhutas Visnapuu.

See tähendab ühtlasi ka seda, et ilma Trigoni aktsiateta ei suudeta 95protsendilist enamust saavutada ega ka Tallinna börsilt väljuda. “Ilma meiega läbi rääkimata oleks see lihtsalt võimatu,” oli Visnapuu enesekindel.

Edasise osas jääb Ta aga ootama Olympicu ülevõtjate lähenemist ning ise ei plaanita läbirääkimiste alustamiseks midagi ette võtta. “Nüüd peab ülevõtja otsustama, mida soovib edasi teha – kui oleks tulnud vastupidine otsus, oleksime pidanud meie pingutama, kuid nüüd mitte,” rõhutas ta. “Antud juhul on pall ülevõtja käes.”

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum