Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
"Ka täiesti riskivabad välisinvesteeringud Eestisse on halvatud"
Rahapesu tõkestamise regulatsioonidega on sisuliselt halvatud ka täiesti riskivabad välisinvesteeringud Eestisse, ütles advokaadibüroo KPMG Law juhtivpartner Risto Agur.
Aguri sõnul on äritegevuse seisukohast Eestis peamiseks probleemiks riskipõhise lähenemise puudumine õigusloomes ja selle kohaldamisel - tulemuseks õigusloome ja rakenduspraktika, mis ei arvesta kohalikku konteksti ega tegelikku riski määra.
Õigusaktid jäävad ettevõtjale arusaamatuks
„Õigusaktide ja nende ülevõtmise läbivaks puudujäägiks on millegi formaalne ümber kirjutamine, mitte sisuline reguleerimine ja juhendamine. Seetõttu ei hakka need dokumendid ka elama ning jäävad ettevõtjatele arusaamatuks. Olukorrad, kus nõutakse protseduuri, kuid vajalik nõuete täitmise viis on ebaselge, lahendatakse jällegi selliselt, et kirjutatakse seaduses sätestatu parimal juhul enda sõnadega ümber ning nii jääbki ebaselgeks, kuidas ikkagi nõutut täita tuleks,“ selgitas Agur.
Teine ja veel suurem probleem on tema sõnul riskipõhise lähenemise puudumine regulatsioonide loomisel ja kohaldamisel. "Seda on eriti hästi näha näiteks rahapesu tõkestamise regulatsioonide loomise, ülikonservatiivse tõlgendamise ja kohaldamise kontekstis, millega sisuliselt halvatakse ka täiesti riskivabad välisinvesteeringud Eestisse,“ ütles Agur.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?