Kristel Härma • 30. oktoober 2018 kell 4:40

Mõis ja Lõhmus kohtuvad tegelike kasusaajatena puiduäris

Thermory juhatuse ühe liikmena jätkab Johann Sulling.  Foto: Andras Kralla

Saunatootja Ha Serv ja termopuidutootja Thermory ühinemisel tekkinud maailma suurim termopuidu ja saunamaterjalide valmistaja ühendab tegelike kasusaajatena Jüri Mõisa ja Rain Lõhmuse.

„Kui nüüd on moesõna „lõplik kasusaaja“, siis nüüd me oleme Rainiga jälle koos luurel lõplike kasusaajatena teiste hulgas. See on väga huvitav,“ tõdes Jüri Mõis, kommenteerides Rain Lõhmuse osalusega Ha Servi ja tema osalusega Thermory ühinemist. Thermory suurem omanik Mõisa kõrval on ka ettevõtte asutaja ja visionäär Meelis Kajandu.

Mõis nentis, et talle on see juba üsna mitmes ühinemine ja ta on näinud, kuidas ühinemiste järel näitajad üles hüppavad – ebaõnnestunud näiteid on maailmas üldiselt väga vähe. „Minu maailmavaade on alati ”Big is beautiful (eesti keeles suur on ilus – toim)”. Mulle meeldivad alati igasugused ühinemised ja suured asjad, sest need on efektiivsemad,” sõnas ta.

„Kui me saame egode teema maha, mis on Eesti puidutööstuse kõige suurem häda, mida me nüüd oleme saanud, siis peaks ju ees paistma päris ilus sillutatud asfalttee,” leidis Mõis.

Livonia Partners investeeris Ha Servi aastal 2016.

Livonia Partners fondi kaasasutaja Kaido Veske sõnul nägid nad samuti loogikat, et Ha Serv ja Thermory võiksid jõuda koos kaugemale. Tänu ühinemisele sai pea kaks aastakümmet konkureerinud ettevõtetest ettevõte, millel on Veske sõnul pea 70 miljonit eurot käivet ja kus töötab üle 500 inimese. „Baltikumis peaks olema järjest rohkem selliseid ettevõtteid suuremaks saamas ja aru saamas, et ei ole mõtet konkureerida naabriga 100 kilomeetri kauguselt, vaid valida konkurente palju kaugemalt," ütles Veske. Tema sõnul on Eesti ettevõtjad ja juhatuse liikmed oma töös väga tublid, vahel tuleb lihtsalt müügimeeskondi suuremalt ehitada ning julgemalt müüa.

Johann Sulling, Thermory tegevjuht

Livonia Partners on erakapitaliinvestorina väga tugev finantspartner ning see asjaolu toetab kindlasti ühinenud ettevõtte tulevast kasvu ja arengut.

Teiseks tagab ühinemisjärgne omanike struktuur, et Thermory strateegiat mõjutavad lisaks pikaajalise puiduäri kogemusega inimestele veel tugeva finantstaustaga inimesed.

Börs ei ole välistatud

Veske ei välista uue ühise ettevõtte Thermoryga tulevikus börsile minekut, kuid tema sõnul on seda praegu veel vara kommenteerida. „Investeerimisfondina ei saa me neid ettevõtteid igavesti hoida. Mõnda tublit ettevõtet tahaks igavesti hoida, Thermory on selliseks kujunemas, aga umbes viie aasta pärast peale esialgse investeeringu tegemist me peame need kuidagi realiseerima ja edasi liikuma."

Thermory tehas Lool.  Foto: Andras Kralla

Veske märkis, et nad kaaluvad kindlasti uutele investeeringutele ja suundadele Thermory jaoks börsilt raha kaasamist. Tema hinnangul võiks termopuit olla börsile sobiv. „Me näeme, et just selline tubli Eesti ettevõte tootega, millest on võimalik kergesti aru saada, võiks sobida."

Tänu ühinemisele saab endine Ha Serv uute turgudena Saksamaa ja USA. „Just Ameerika turg on see, kus Thermory on väga hästi kanda kinnitanud. Me liigume väga jõudsalt edasi: lisaks idakaldal oleva ettevõtte operatsioonidele teha lahti ka läänekaldal uus geograafiline asukoht: suurem ladu, kust me saaksime kliente teenindada Californias ja Portlandis ja nii edasi."

Thermory senine suuromanik Meelis Kajandu oli Rikaste TOPis tänavu 12,4 miljoni euroga 297. kohal, aasta varem hindas Äripäev tema vara väärtuseks 8,5 miljonit eurot. Rain Lõhmus oli Rikaste TOPis tänavu 94,5 miljoni euroga. Jüri Mõis oli selle aasta edetabelis 239. kohal 15 miljoni euroga, olles aastaga tublisti tõusnud.

Hetkel kuum