Äripäev • 14. november 2018 kell 7:27

Sõerd: riigikontroll peab taas pöörama tähelepanu reservide kasutamisele

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees ja Reformierakonna poliitik Aivar Sõerd.   Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon saab tänasel istungil riigikontrollilt ülevaate riigi vara kasutamisest ja säilimisest 2017.–2018. aastal. Reformierakonna saadiku Aivar Sõerdi sõnul pöörab riigikontroll raportis kolmandat korda tähelepanu haige- ja töötukassa mittesihipärasele kasutamisele.

“Peame komisjoni istungil arutama kahetsusväärset olukorda, kus riigikontroll juba kolmandat aastat järjest pöörab tähelepanu haigekassa ja töötukassa reservide mittesihipärasele kasutamisele,“ märkis erikomisjoni esimees, reformierakonna saadik Aivar Sõerd.

Esimehe sõnul ei ole haigekassa ja töötukassa reservide kasutamine riigi likviidsusprobleemide lahendamiseks kooskõlas haigekassa seaduse ega ka töötuskindlustuse seadusega.

„Need seadused lubavad rahandusministeeriumil haigekassa ja töötukassa raha üksnes hoida, aga mitte kasutada igapäevakulude katteks. Rahandusminister on aga liialt kaua viivitanud eelnõu algatamisega, mis selle ebakõla seadustes lahendaks,“ lisas Sõerd.

„Teiseks on nii riigikontroll kui ka erikomisjon andnud rahandusministeeriumile konkreetse suunise esitada eelarvestrateegias üksikasjalik selgitus ning aja- ja tegevuskava, kuidas ja milliste riigi rahanduslike protsesside raames valmistutakse Euroopa Liidu toetuste vähenemiseks, kuid ka see suunis on rahandusministeeriumil täitmata,“ ütles Sõerd.

Sõerd tõi välja, et 2017. aasta valitsussektori eelarve struktuurseks puudujäägiks kujunes 0,7 protsenti SKPst ning nominaalseks puudujäägiks kujunes 0,4 protsenti SKPst.

Riigikontrolör Janar Holm annab riigikogule aastaraportist ülevaate tänasel täiskogu istungil.

Samuti arutatakse erikomisjoni istungil ettepanekuid riigikontrolli kontrolliaruande „Erakorraline meditsiin“ juurde.

Hetkel kuum