Eliisa Matsalu • 25 november 2018

Ratas Brexiti leppest: mingit juubeldamist küll pole

Kuigi tänane Brexiti heakskiidetud lepe on peaministri Jüri Ratase sõnul parim, mis keerulises olukorras teha sai, on täna Euroopa jaoks kurb päev.

Peaminister Jüri Ratas andis täna Brüsselis Brexiti leppele oma heakskiidu.  Foto: Andras Kralla

Ratase sõnul oli tänane kohtumine keeruline. Otsus, mis 27 Euroopa Liidu liikmesriiki tegid, on peaministri sõnul parim, mis praeguses keerulises olukorras teha sai. „See oli Suurbritannia ja Euroopa Liidu riikide ühine pingutus, et üldse kokkuleppeni jõuti,“ ütles ta täna pärast Brüsselis toimunud Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumist.

„Kui üks Euroopa liikmesriik lahkub, on kindlasti meeleolu kurb, mingisugust juubeldamist ja võidutunnet kummalgi pool ei ole,“ kommenteeris Ratas tänast meeleolu Brüsselis. Tänane lepe oli üks oluline verstapost Brexiti saagas, edasi tuleb oodata Briti alamkoja otsust, mis peaks tulema detsembris.

Täna allkirjastati Brüsselis leping Ühendkuningriigi lahkumiseks Euroopa Liidust. Näiteks sisaldab leping tingimusi üleminekuperioodi kohta, mis algab 29. märtsil 2019. aastal, kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust. Üleminekuperiood kestab 2020. aasta lõpuni, kuid seda võib pikendada 2022. aasta lõpuni.

Kui Ühendkuningriik üleminekuperioodi lõpuks uut suhtlusmudelit Euroopa Liiduga välja töötada ei suuda, jääb Ühendkuningriik ühendusega tolliliitu, et vältida niinimetatud kõva piiri tekkimist Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahel.

Hetkel kuum