Äripäev • 11. märts 2019 kell 10:39

Keskerakond kutsub valitsusse EKRE ja Isamaa

Ratas otsustas Kaja Kallase asemel Mart Helme ja Helir-Valdor Seederi poole vaadata  Foto: Postimees/Scanpix

Keskerakonna juhatus otsustas alustada koalitsoonikõnelusi Isamaa ja EKREga.

"Täna arutas Keskerakonna juhatus taas üle kahe tunni poliitilist olukorda ning meie valikuvõimalusi 3. märtsil valitud parlamendis. Tulenevalt möödunud nädala arengutest ja sündmustest, otsustas Keskerakonna juhatus teha Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale ning Isamaale ettepaneku alustada konsultatsioone võimaliku koalitsiooni moodustamiseks," teatas Keskerakonna juht ja praegune peaminister Jüri Ratas.

Konsultatsioonid ei saa Ratase sõnul olema ühegi osapoole jaoks kerged. "Samuti pole mingit kindlust, kas need lõppevad koalitsiooni moodustamisega. Küll aga luban, et Keskerakond läheb laua taha ilma eeltingimuste ja eelarvamusteta," lisas ta.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme teatas, et EKRE juhatus koguneb esmaspäeva õhtul arutama Keskerakonna ettepanekut koalitsiooniläbirääkimiste alustamiseks.

"Ma olen saatnud laiali kutse täna õhtul juhatuse erakorralise koosoleku kokku kutsumiseks. Nii, et täna õhtul me otsustame. Selleks ajaks peaks olema teada ka Isamaa seisukoht," ütles Helme ERRile.

Eelmisel nädalal ütles valimistel teisele kohale jäänud Keskerakond ära Reformierakonna kutsele alustada koalitsiooniläbirääkimistega. Põhjuseks toodi Reformierakonna soov kindlasti muuta üksikisiku tulumaks proportsionaalseks.

Ratase kommentaari järgi otsustas Keskerakond, et ei lähe ühegi erakonnaga läbirääkimistele, kui enne kõneluste algust on maha pandud ületamatud punased jooned. "Niimoodi ei ole võimalik moodustada neljaks aastaks toimivat valitsust, mis tugineks vastastikusel usaldusel ning suudaks langetada vajalikke otsuseid," ütles ta.

Reformierakond kutsus seepeale läbirääkimistele sotsiaaldemokraadid ja Isamaa.

Isamaa teatas, et erakonna laiendatud eestseisuse koosolek algab kell 15.30 ja eeldatavasti teavitab Isamaa erakonna esimees teavitab eestseisuse otsusest koalitsiooniläbirääkimisi puudutavas kell 18.15.

Hetkel kuum