Kristjan Pruul • 13 märts 2019

Täna hääletatakse leppeta Brexitit

Theresa Mayd ootas eile parlamendis sarnane kaotus jaanuari omale.  Foto: Reuters/Scanpix

Pärast seda, kui Euroopa Liidu ja Suurbritannia lahkumise lepe ka teisipäeval brittide parlamendis hävitavalt lüüa sai, kogunevad rahvasaadikud täna hääletama selle üle, kas lahkuda EList ilma igasuguse leppeta.

Grupp tõenäoliselt laiapõhjalise toetusega konservatiive on esitanud hääletamisele ka ettepaneku lahkuda Euroopa Liidust 22. mail, et anda valitsusele aega sõlmida veel viimase hetke kokkuleppeid, kuid kõiges muus panna ELi uks selja taga kinni ilma laiapõhjalise leppeta, kirjutab Reuters.

Teisipäevasel hääletusel sai konservatiivide peaminister Theresa May taaskord tugeva kaotuse osaliseks: EList lahkumise leppe vastu hääletas 391 ja poolt 242. May poolt esitatud lepingu vastu olid muuhulgas 75 May enda erakonnakaaslast. Tõsi, kaotus ei olnud nii ränk, kui jaanuaris toimunud hääletusel, kus vastuhääli oli 230 rohkem kui poolthääli.

Kui täna ei saa toetust ka leppeta lahkumine, siis homme hääletatakse selle poolt, kas küsida Euroopa Liidult ajapikendust, Suurbritannia peaks EList lahkuma 29. märtsil.

Opositsioonilise tööpartei esindajad ütlesid, et tänane ja homne hääletus näitavad, et Theresa May isegi ei ürita teeselda, et riiki juhib. Konservatiivide juht tagasiastumise peale mõelnud ei ole. "Leppe vastu ja ajapikenduse poolt hääletamine ei lahenda veel probleeme, mille ees me seisame," hoiatas May parlamendisaadikuid eile.

May tegi saadikute veenmiseks ka viimase katse saada Euroopa Liidult mingeid järeleandmisi või kinnitusi selle kohta, et leppe korral ei ähvarda Suurbritanniat Iiri piiri tõttu igavene püsimine Euroopa tolliliidus. Jean-Claude Junckeri pakutud tõlgendus, et Euroopa Liit halvas usus ei tegutse, Suurbritannia mõjuvõimsat õigusnõunikku Geoffrey Coxi ei veennud ning kahtlused sellega ei lõppenud. Sellest tulenevalt konservatiivid ühist keelt eilsel hääletamisel ka ei leidnud.

Hetkel kuum