Skeemitajatest Valga abielupaar mõisteti rahapesus süüdi

Valga endine leivatehas on seotud Valga abielupaari rahapesuskeemiga.  Foto: Arvo Meeks, Valgamaalane/Scanpix

Tartu maakohus mõistis esmaspäeval tingimisi vanglakaristused Valgas skeemitanud ja raha pesnud abielupaar Roland Põdrale ja Tiina Tõnissoole.

Varem on sama, 10 aastat tagasi alanud afääri eest juba karistatud skandaalset ärimeest Valter Malmi.

Süüdimõistetute paturegister on pikk. Esimese juhtumina võib välja tuua, et Valgas ettevõtet MRP Ärigrupp juhtinud Malm ja Põder esitasid 2009. aasta veebruarist augustini DNB pangale valeandmeid sisaldava investeeringute kava vana Valga leivatehase territooriumil tehtavate tööde kohta ja OÜ RST Valga arved, mille alusel maksis pank MRP Ärigrupile välja 296 000 eurot. Sellest ligi 203 000 eurot jõudis aga Põdra ja Malmi isiklikele kontodele.

Samuti ei toimunud Valgas Võru tänaval asuval objektil mingeid reaalseid renoveerimistöid. Esmaspäevase kohtuotsusega mõisteti nüüdseks juba uue nimega Luminori pangale OÜ RST Valga juhilt Tõnu Saarmannilt ja Valter Malmilt solidaarselt välja 296 000 eurot.

Malmi ja Põtra ühendas peale äritegevuse ka see, et mõlemad kuulusid varem Reformierakonda ja Malm istus lausa Valga volikogu aseesimehe toolil.

Kunstlikud tehingud

Märgatavalt ambitsioonikama skeemina tegid Põder ja Malm aastatel 2008–2010 aga tehinguid kolme Valga turu kinnistuga, tõstes kunstlikult nende müügihinda. Siin olid summad juba suurusjärgu võrra suuremad ja tõid ärimeestele süüdistuse tahtlikus maksejõuetuse põhjustamises.

Skeem käis nii: kõigepealt müüsid Põder ja Malm kinnistud 32,4 miljoni krooni eest iseenda firmale ehk MRP Ärigrupile, mille jaoks võeti pangast laenu. Hiljem ostsid nad kinnistud aga tagasi ja müüsid siis uuesti MRP-le maha – nüüd aga juba 26,5 miljoni krooni võrra kallimalt. Eesmärk oli viia MRPst raha välja ning tekitada endale kunstlik eelis teiste võlausaldajate ees.

Märtsis 2010 viisid äripartnerid kogu MRP majandustegevuse üle uude firmasse Valga Leivatehas OÜ ja jätsid pangalaenu majandustegevuseta ja varatusse "kehasse" maha. Kaks kuud hiljem müüsid nad MRP-le kuulunud kolmest kinnistust väärtuslikeima Valga Leivatehas OÜ-le alla turuhinna ja kümneaastase maksetähtajaga. Nii põhjustasid nad MRP pankroti ja raiskasid ning omastasid äriühingutele kuulunud raha kokku 841 000 euro eest.

Valter Malm läks prokuratuuriga kokkuleppele juba 2017. aastal, jäädes süüdi ulatuslikus kelmuses, grupis toime pandud omastamises, maksukohustuse varjamises ja maksejõuetuse põhjustamises. Tingimisi vangi mõistetud Malm sai toona ka ettevõtluskeelu.

Raha püüti pesta

2010. aasta augustiks oli Põdra erinevatele kontodele eelkirjeldatud kuritegude tulemusel kogunenud juba 7,4 miljonit krooni, mida ta asus aktiivselt puhtaks pesema. Selleks kandis ta oma teise firma OÜ Aurol kontodele 5 miljonit krooni ja kasutas seda aktsiate, väärtpaberite ning valuutaga kauplemiseks. 2,6 miljonit krooni ehk 170 000 eurot kandis ta aga koostöös oma elukaaslase Tiina Tõnissooga tolle firma OÜ Kooba Tare kontole.

Prokuratuur on rahul

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Kristiina Laasi sõnul on prokuratuur maakohtu otsusega rahul. "Kohus nõustus kõikide prokuratuuri etteheidetega ja mõistis süüdistatavatele õiglase karistuse. Lisaks 4 aasta ja 6 kuu pikkusele vangistusele 5aastase katseajaga määras kohus Põdrale lisakaristusena 5aastase ettevõtluskeelu, mis hoiab ära edasiste majanduskuritegude toimepanemise," ütles Laas.

"Uurimise käigus tehti kindlaks, kuidas ja kuhu kuritegudega saadud vara paigutati ning kuidas seda varjata püüti. Prokuratuuri taotlusel arestis kohus OÜ Aurol kontodel olnud rahapesuga seotud 280 000 eurot, mille kannatanutele tagastamisega tegeleb pankrotihaldur pankrotimenetluses," ütles prokurör.

Süüdistus ka PRIA pettuses

Endist PRIA töötajat Tiina Tõnissood süüdistati kohtus veel ühes kuriteos – soodustuskelmuses.

Nimelt esitas Tõnissoo PRIA-lt toetuse saamiseks Kooba Tare käibe kohta valeandmeid. Kokku taotles Tõnissoo toetust 62 000 eurot, millest PRIA jõudis välja maksta 47 000 eurot.

Kooba Tare juriidilise isikuna süüdistatakse samuti rahapesus ja soodustuskelmuses ning osaühingult on arestitud kontod, millel on rahapesu objektiks olnud 47 000 eurot ja soodustuskelmusega saadud vara konfiskeerimise tagamiseks arestitud kinnistu. Selles süüdistuses seisab kohtulahing veel ees.

Hetkel kuum