Kristjan Pruul • 25. märts 2019 kell 11:04

Internetihiidudelt 121 miljonit välja petnud leedukas tunnistas end süüdi

Evaldas Rimasauskas esitas Facebookile ja Google'ile muuhulgas 121 miljoni euro eest arveid, mille ettevõtted ka kohusetundlikult välja maksid  Foto: AFP

Evaldas Rimasauskas tunnistas end süüdi arvekelmuses, millega pettis Facebooki ja Google'i käest välja 121 miljonit dollarit.

Mees tegi prokuratuuriga kokkuleppe ning nõustus 50 miljonit ebaausalt saadud dollarit ka tagasi maksma, kirjutas Bloomberg. Rimasauskas võib internetikelmuse ja rahapesu eest saada kuni 30 aasta pikkuse vanglakaristuse, tema saatus selgub 24. juulil.

Süüdistuse järgi esitasid Rimasauskas ja tema tundmatud kaastöötajad Facebookile ja Google'ile arveid Taiwani arvutitootja Quanta Computer nime alt. Nad kirjutasid internetihiidude töötajatele, et ettevõtted võlgnevad Quantale raha ning palusid selle saata arvetele, mida ise kontrollisid.

"Süüdistatav võltsis kirju, arveid ja lepinguid, mis kandsid ohvriks langenud ettevõtete sümboolikat, mis edastati ka pankadele, et oleks võimalik pettuse teel saadud raha edasi teistele arvetele kanda," seisis justiitsministeeriumi teates. Rimasauskas oli Leedus loonud ka Quanta Computeri nimelise ettevõtte, et pettust hõlbustada.

Leedu võimud andsid Rimasauskase USAle välja 2017. aastal.

Kohtus tunnistas Rimasauskas üles, et esines aastatel 2013-2015 Quanta Computeri töötajana, esitas raha vastuvõtmiseks valearveid ning avas kontosid. "Ma mõistan, et minu tegevus oli pettus," ütles ta.

Rimasauskase roll kogu ettevõtmises oli ka kontode avamine Küprosel ja Lätis, Ungaris, Slovakkias ja Leedus.

Kohtuasjaga tuttav allikas ütles Bloombergile, et Google jäi arvekelmuse tagajärjel 2013. aastal ilma 23 miljonist dollarist ja Facebook 2015. aastal 98 miljonist dollarist. Google tegi pressiteate, et nad teavitasid võime kohe, kui pettuse tuvastasid, ning neil õnnestus suur osa arvetel küsitust ka tagasi saada.

Hetkel kuum