Äripäev • 10. august 2016 kell 12:52

Nendes ametites on kõige rohkem psühhopaate

Sarmikas eneseväljendus ja pingetaluvus ühelt poolt, manipuleerimine ja tundetust teiselt iseloomustavad psühhopaati.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Oxfordi ülikooli juhtiv psühholoog professor Kevin Dutton on reastanud ametid psühhopaatia esinemise seisukohalt

Ta on välja selgitanud, millistes ametites saab tööd kõige rohkem ja millistes keskmisest vähem tõsiste isiksusehäirete all kannatavaid inimesi.

Uuringust tegi kokkuvõtte Kauppalehti, sellest on kirjutanud ka Forbes.

Kümme kõige süngemat ametit on:

1. Tegevjuht

2. Jurist

3. Televisiooni- või raadiotöötaja

4. Müügimees

5. Kirurg

6. Toimetaja

7. Politseinik

8. Kirikuõpetaja

9. Kokk

10. Ametnik

Ja ametid, kus psühhopaate kohtab kõige harvem:

1. Hooldaja

2. Meditsiiniõde

3. Terapeut

4. Käsitööline

5. Kosmeetik, stilist

6. Heategevustöötaja

7. Õpetaja

8. Kunstnik

9. Arst

10. Raamatupidaja

Uurija juhib tähelepanu sellele, et inimestel on komme pidada psühhopaate näiteks tapjateks, aga suurem osa neist ei ole kriminaalid. Nii näiteks kannatab vangidest „ainult“ 15–25 protsenti tõsiste isiksusehäirete all.

Psühhopaatiaga seonduvad isiksuseomadused on ka näiteks enesekindlus, tundetus, manipulatiivsus, kartmatus, pealiskaudne sarmikus, rahulikkus pingeolukorras ja enesekesksus.

Veel juhib teadlane tähelepanu sellele, et sugugi kõik tegevjuhid või juristid pole psühhopaadid – mitte sinnapoolegi! Pole ka nii, et psühhopaatilistest kalduvustest oleks mingis ametis kasu.

Uuringus tõdeti, et psühhopaadid saavutavad oma tööelus edu keskmisest kehvemalt. Nende isiklikud suhted on halvemad, nad teenivad vähem ja ei saavuta karjääris enamasti kõige kõrgemaid tippe.

Hetkel kuum