8. juuni 2016 kell 5:00

Kuidas kujundada koduaeda?

Foto: aiaparadiis.ee

Läbimõeldud aiaplaani tegemiseks võib kaasata spetsialisti, kuid huvi ja tahtmise korral saab osaleda ka vastavatel koolitustel, kus on võimalik ise koos lektori abiga oma aiaplaan luua. Kõige olulisem on aga läbi mõelda pere soovid ja vajadused ning selle põhjal valida endale sobiv aiatüüp. Bauhof Groupi ASi kodu ja aia arendusjuht Tiiu Kütson-Janke jagab soovitusi, mida aia kujundamisel ja planeerimisel silmas pidada.

Kõige olulisem on, et aed rajatakse vastavalt oma soovidele – esmane on järgida pere vajadusi ning oma maitset.

Trendidest olulisemad on inimese soovid ja vajadused. Kas soovitakse luua õitsvat aeda rooside, püsi- ja suvelilledega, igihaljast aeda okaspuuvormide ja rododendronitega, avarat hoovi suure muruplatsiga või on perele vajalik hoopis tarbeaed koos viljapuude ning köögiviljadega. Kõrghaljastusega aed sobib neile, kellel aiapinda rohkem ning kes hindavad enam privaatsust. Samuti tuleks kohe läbi mõelda, kas soovitakse viljapuuaeda ainult õunapuid või ka pirni-, ploomi- ja kirsipuid, sest nende istutuslaius ja sellest tulenevalt ala, mille tulevane viljapuuaed enda alla võtab, varieerub. Kui aiaruum on piiratud, kuid viljapuid siiski tahetakse, soovitame kasutada perepuid (mitme sordiga viljapuud) või sammasõunapuid, mida saab aiakujunduses nutikalt kasutada allee- või hekipuudena.

Viljapuude istutamisel tuleb silmas pidada, et õunapuid ei tohiks istutada reas tihedamini kui 3,5 meetrit ning reavahed peaksid olema vähemalt 6 meetrit. Nõrgakasvulistel alustel puid võib istutada ritta 2-meetriste vahedega. Kui teie sooviks on kaunid lillepeenrad, on mõistlik rajada aeda 1–2 suuremat lillepeenart murualasid nii-öelda lõhkumata.

Foto: aiaparadiis.ee

Loe lähemalt lillepeenra planeerimisest ja rajamisest www.aiaparadiis.ee

Soovin, et minu aias oleks:

laste mängunurk

grillimise nurk või väliköök

veesilm

viljapuuaed

köögiviljaaed

iluaed

kasvuhoone

kompostimise ala

pesukuivatusala

Igas aias võiks olla spetsiaalne koht, kus end pere ja sõprade seltsis hästi tunda (näiteks suveköök või grillimisnurk) ning rohelust nautida, samuti peaks olema eraldatud prügi/komposti ladustamiskoht.

Visuaalselt teeb aia suuremaks, kui luua aias erinevaid „ruume“ ehk kui kogu aed ei ole koheselt vaadeldav, vaid tekivad erinevad nurgad ja sopid.

Muru rajamisega ei tasu kiirustada. Kõigepealt tuleks ära teha kõik muud ehituslikud tööd, kaevata veesilmad, rajada peenrad ja istutada taimed ning viljapuud. Seejärel soovitame teede rajamisega natuke oodata ning aeda kasutada, et näha, kuhu tekivad kõige optimaalsemad käiguteed ning alles seejärel sillutisega anda lõplik vorm teedele.

Foto: aiaparadiis.ee

Teede rajamisest loe lähemalt www.aiaparadiis.ee

Valides taimed lähtudes krundi looduslikest eripäradest ja ilmakaarte asetusest

Eelistades vabakujulist hekki

Valides vähem hoolt nõudvad põõsad, näiteks põõsasmaranad, enelad jne

Valides lilledest ainult külmakindlaid püsililli ning taimi, mis on võimalikult pika õitsemisajaga

Hankides kvaliteetsed tööriistad

Taimede valikul on väga oluline teada, kuidas päike erinevatele aiaosadele paistab ehk kuidas asetseb aed ilmakaarte suhtes ning millise pinnasega on tegu. Nii saab aia jagada eri kasutusaladeks ja nende alade funktsioonid kirja panna. Kindlasti soovitame taimi planeerida nii, et õitsvaid lilli jätkuks kevadest sügiseni. Õigete taimede valimiseks soovitame nõu pidada Bauhofi Aiaparadiisi spetsialistidega, kes oskavad nõu anda erinevate sortide ja liikide valimisel ning arvestades taimede kasvupotentsiaali soovitavad ka õigeid koguseid.

Foto: aiaparadiis.ee

Loe lähemalt, kuidas taimi valida www.aiaparadiis.ee

Kui aga on soov olla siiski ka trenditeadlik, tasub aiakauplustes ringi vaadata ning tutvuda hooaja lillevärvidega.

Hetkel kuum