Järgmise aasta IT eelarve väiksem – mida teha?

23. oktoober 2009, 16:14

Sel nädalal Äripäeva poolt läbiviidud gallup „Kas olete planeerinud järgmise aasta eelarves IT-alaseid kulutusi suurendada?“ andis märgatava ülekaalu vastusele „ei“. Mida siis ettevõtte IT valdkonnas järgmisel aastal tegema peab? Tark kindlustab vundamenti ja valmistub uueks tõusuks.

Aeg on tegeleda tehnoloogi jaoks „igavamate“ tegevustega

Juba sel aastal oli Masu positiivse mõjuna märgata nutikuse kasvu IT valdkonna tegevuste ja prioriteetide valimisel.

Vahepealsetel aastatel tehti väga palju IT investeeringuid – soetati riistvara ja infosüsteemi rakendusi. Varju jäid tehnoloogi jaoks „igavamad“ tegevused – süsteemi dokumenteerimine, olemasolevate lahenduste täies mahus kasutusele võtmine, strateegia ja tegevusplaani koostamine, andmeturbe parandamine, inimeste koolitamine.

Need on sellised vundamenti kindlustavad ja ettevõtte efektiivsust ning jätkusuutlikust tagavad tegevused, mis suurte soetuste tegemise ja juurutamiste kõrval tänamatult varju olid jäänud.

Koosta IT strateegia ja tegevusplaan 2010-2012

Strateegia koostamine on sageli üle müstifitseeritud. Arvatakse, et see peab olema midagi väga strateegilist. Ei pea. Oluline on saada kirja olulisemad strateegilised valikud. Mis aga veel olulisem – kirja tuleb panna suuremad tegevused ja projektid 3 aasta vaates.

Nii on võimalik investeeringuid mõistlikult ajatada ja olulised tegevused tähtsuse järgi ette võtte. Pikemalt sel teemal kirjutasin septembrikuises Arvutimaailmas - „Õigete küsimustega viie aasta siht paika“ (http://www.am.ee/node/717).

Rakenda olemasolevad lahendused 100%

Tihti räägitakse, et me kasutame MS Wordist ja Excelist ainult 10-15% tema võimalustest. Nii ongi – päris palju töö efektiivsust tõstvaid funktsioone jäävad inimeste jaoks üles leidmata ja kasutusele võtmata.

Sarnane olukord süsteemide võimaluste vähese ära kasutamise osas on ka muude rakendustega – grupitöövahendid (e-post, ühiskalender), kliendihalduse rakendus, dokumendihaldussüsteem. Ja sageli on lõpule viimata tehnoloogiliste lahenduste kasutuselevõtt – serverite platvormi ühtlustamine, kesksete haldusvahendite häälestamine, tööjaamade standardiseerimine, konfiguratsioonide kirjeldamine.

On aeg võluda juba tehtud investeeringutest välja maksimum – koolitada inimesi ja korrastada infosüsteem.

Dokumenteeri infosüsteem

Üks „igavamaid“ tegevusi IT valdkonnas on dokumenteerimine. Selleks on vaja erilist soont, et armastada dokumentide ja hoida neid õiges kohas. Ettevõtte jätkusuutlikkuse vaatenurgast on äärmiselt oluline, et kõikide lahenduste ja infosüsteemide rakenduste puhul on võimalik ennast kehtestada omanikuna. Valitsema peab olukord kus „päeva pealt“ on võimalik vahetada IT spetsialist või IT partnerit.

Olemas peab olema põhiline omaniku dokumentatsioon – tehnilised kirjeldused, kasutus-, hooldus- ja paigaldusjuhised, konfiguratsiooni kirjeldused, tööde register ning kõige eelneva ülevaatlik kokkuvõte.

Kehtesta dokumentide asukohale kindel koht, kogu kõikvõimalikest allikatest olemasolevad materjalid sinna kokku ja asu muude vajalike dokumentide hankimisele-loomisele.

Kehtesta infosüsteemi kasutamise protseduurid

Inimestele meeldib kui on olemas teadmine kuidas asju tuleb ajada ning millised on kokkulepped. Isegi kui nõuded on ebameeldivad, on selgus asjades kindlust tekitav.

IT valdkonnas on nii töökindluse tagamise, kui andmekaitse vaatenurgast vaja kehtestada reegleid infosüsteemi kasutamisele. Tagada on vaja usaldusväärne elektrooniline identiteet, kehtestada piirangud (piraat)tarkvara kasutamisele ja leppida kokku muudatuste elluviimise töökorraldus.

Sagedamini kehtestatavad põhilised protseduurid:

1) Infosüsteemi kasutamise kord

2) Kasutajatunnuste väljastamise kord

3) Avariide likvideerimise kord

4) Muudatuste läbiviimise kord

Analüüsi ja parenda andmeturbe olukorda

Andmeturbe tagamisel on alati väga suur valik parendamistegevusi, mis riski vähendavad. Nii tehnoloogilisi, füüsilisi ja organisatoorseid.

Esimese sammuna on vaja ära teha riskianalüüs, saada ritta puuduvad kaitsemeetmed ja nende olulisest lähtuv meetmete rakendamise tegevuskava. Olulisemad riskid maanda kohe.

Järgmisel tasemel on kaks olulist teemat - andmeturbe poliitika kehtestamine ja talitluspidevuse plaanide koostamine. Talitluspidevusplaanide kirjeldamise eesmärk on omada kind

kindlat arusaama ja vahendeid põhitegevuse kiireks taastamiseks ettevõtet tabanud kriisiolukordades.

Valik taktikalisi ja strateegilisi „tubaseid“ tegevusi

1) Koosta IT strateegia ja tegevusplaan 2010-2012

2) Rakenda olemasolevad lahendused 100% - koolita inimesi ja korrasta infosüsteem

3) Dokumenteeri infosüsteem

4) Kirjelda ja kehtesta põhilised protseduurid

5) Analüüsi ja parenda andmeturbe olukorda

Ideid mida järgmisel aastal IT-s ette võtta, leiab kindlasti juurde järgmisel nädalal toimuval IT konverentsil Visioonist lahendusteni“).

Erkki Leego

Hansson, Leego & Partner juhtivpartner

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing