Juhtkiri: Hakkame, mehed, minema!

1185-aripaev 18. detsember 2009, 07:15

Tänase Äripäeva luubilugu räägib, et Eesti raha lemmik on Holland ning seda mitte puukingade, jalgrataste, punaste laternate ega legaalse kanepi, vaid - üllatus-üllatus - parema maksusüsteemi pärast!

Oleme siin Eestis endale viimased kümmekond aastat vastu rindu tagudes kõvasti kirenud, kui hea meie maksusüsteem on ja kuidas ükski riik maailmas seda ületada ei suuda.

Vähemalt tänase artikli valguses tundub, et jäime loorberitele liiga kauaks vedelema.

Ühesõnaga ajal, mil meie oma luidrat rinda puhevile ajades end imetlesime ja kiitlesime, tegid teised riigid tööd. Ning näiteks Holland on suutnud oma riigi ettevõtete investeeringute kaitseks sõlmida saja riigiga (pea kaks korda rohkem kui meil) väga head topeltmaksustamise vältimise lepingud. Sealjuures on näiteks Eestiga sõlmitud leping koguni nii hea, et Maarjamaa investoritel on kasulikum Eestis asuvasse kinnisvarasse Hollandi valdusettevõtte kaudu investeerida!

Jah, Hollandil on edumaa - nad on oma maksukeskkonda ühes konkreetses suunas arendanud juba vähemalt 40 aastat, meie oleme oma pisukese iseseisvusaja jooksul pidanud enne igakordseid valimisi (isegi enne kohalike omavalitsuste ja Euroopa Parlamendi valimisi) taas selgeks vaidlema, kuhu suunas ja milliste tööriistadega me teel oleme. Tõsi, kui nii võtta, siis on meil muidugi isegi üpris hästi läinud. Aga see pole ju kellegi vabandus.

Ka majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on maksusüsteem Eesti jaoks tõsine järelemõtlemise koht: "See on kurioosne, et me ei suuda teha sellist maksusüsteemi, mis oleks enam-vähem atraktiivne, et investeeritaks kas Eestisse või Eesti kaudu Euroopa Liitu." Ta lisab, et investeerijatel pole midagi selle vastu, et osa oma kasumist maksudena asukohariigile anda, kuid vastu tahetakse ka kindlust, et asjad selles riigis, sealhulgas maksusüsteem, on stabiilsed, usaldusväärsed ning toimivad. Selleni ei ole aga võimalik jõuda üleöö ning puusalt ideid tulistades. Äripäev on sellega enam kui nõus, stabiilne maksukeskkond ja kindlustunne on olulised.

Kuid ühes oleme teisel meelel - nimelt kutsub Parts taas kord üles mõtlema ja sihte seadma. "Alustuseks tuleb teada, mida me täpselt saavutada tahame, ning lasta nendel ideedel valmis küpseda. Täna on tõepoolest tarvis uuesti mõelda, kas ja kuidas meie maksusüsteem uusi investeeringuid ligi meelitab," tunnistab endine peaminister tänases artiklis.

Võib küll olla ketserlik mõte, aga ehk on siiski aeg mõtlemine lõpetada ja end liigutama hakata? Isegi kui midagi originaalset kohe pähe ei torka, kopeeriks siis häid eeskujusid ja hästi töötavaid lahendusi? Võtaks sihiks lihtsa põhimõtte - rahal olgu Eestis mõnus.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. December 2009, 11:13
Otsi:

Ava täpsem otsing