Rait Kaarma • 30. oktoober 2014
Jaga lugu:

Ukraina kriis võib anda nõude lepingu muutmiseks

Advokaadibüroo Deloitte vandeadvokaat Rait Kaarma.
Advokaadibüroo Deloitte vandeadvokaat Rait Kaarma.  Foto: Andras Kralla

Kui lepinguliste kohustuste vahekorra oluline muutumine tuleneb Ukraina traagilistest sündmustest, võib olla õigustatud ühepoolne lepingu muutmise nõue, kirjutavad advokaadibüroo Deloitte vandeadvokaat Rait Kaarma ja jurist Elena Lass.

Kuigi majandusanalüütikute sõnul on Ukraina sündmustele järgnenud vastastikuste sanktsioonide mõju Eestile olnud seni tagasihoidlik, siis teatud sektorites on olnud tagasilöögid juba tuntavamad. Kui aga sanktsioonide mõju hakkab juba ohustama ettevõtte olemasolu, siis on ettevõttel õiguslik võimalus lepingu muutmiseks.

Õiguses tuntakse nimelt põhimõtet, mis peaks aitama reguleerida olukordi, kus lepingu pooltest sõltumatute ja lepingu sõlmimise ajal ettenägematute asjaolude tõttu on lepinguliste kohustuste vahekord oluliselt muutunud. Näiteks on ühe poole kulud oluliselt suurenenud või lepingust saadav kasu oluliselt vähenenud.

See põhimõte näeb ette, et kahjustatud poolel on õigus ühepoolselt nõuda teiselt poolelt lepingu muutmist poolte kohustuste esialgse vahekorra taastamiseks (vajadusel ka läbi kohtu) või selle võimatuse või ebamõistlikkuse korral koguni lepingu lõpetada. Sellisel viisil lepingu muutmise nõude eelduseks on: (a) lepingu sõlmimise aluseks olnud asjaolude muutumine (sh asjaolude muutumise riisikot ei kanna kahjustatud lepingupool) ja (b) sellega on kaasnenud ühele poolele oluline negatiivne muudatus (nt umbes 50% ulatuses).

Riigikohtu praktikas esineb näiteks juhtum, kus transiidiettevõtja püüdis kütusemahutite rendilepingu tasu vähendada, tuginedes asjaolule, et pärast pronkssõduri teisaldamist vähenes oluliselt naftasaaduste transiit Venemaaga.

Antud võimalus on õiguskirjanduse kohaselt muu hulgas kasutatav ka juhul, kui toimunud on olulised ümberkorraldused tooraineturgudel, samuti ekspordikeeldude ja turu ärakukkumise korral.

Teisalt on teoorias rõhutatud, et poliitiliselt ebastabiilses piirkonnas asjaolude muutumise võimalikkust peavad pooled ette nägema. Kui soovitakse taastada lepinguliste kohustuste vahekorda, siis üldisem viitamine idapoliitika ja -turu ebastabiilsusele on kohtus üsna selgelt perspektiivitu. Samas, kui lepinguliste kohustuste vahekorra muutumine tuleneb Ukrainas toimunud traagilistest sündmustest, võiks ühepoolne lepingu muutmise või lõpetamise nõue olla teatud juhtudel õigustatud ja edukas.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt