Marta Jaakson • 15. jaanuar 2016 kell 5:15

Sest mees on alati süüdi

Marta Jaakson  Foto: Andras Kralla

Äripäev ja tema eeskujul kogu Eesti meediamaastik reastas 9000 alimendivõlglast, kellest 600 on võlglaste tabelis, ja nimetas neid kõhklemata rongavanemateks. Avalikke andmebaase kasutanud reastajad ei mõelnud aga, mis on nõuete taga, kirjutab ajakirjanik Marta Jaakson.

Võib olla on mõnel juhul tegu hoopis kättemaksuaktsiooniga? Paljud naised arvavad ju, et pere juurest ära koliv mees on alati süüdi kooselu purunemises ja selles, et kõigil on nüüd halb. Sissenõudja on endale võtnud õiguse otsustada nime, isikukoodi ja võlglasestaatuse avaldamise üle.

Sageli juhtub, et lahkumineku oskamatuses kasutatakse kättemaksuks last, kes jääb ilma võimalusest oma vanemaga aega veeta. Nii lõhutakse vanema ja lapse rahas hindamatu side. Kaudselt reastas tabel paarid, kes ei saa hakkama eraeluliste probleemide lahendamisega. Kui tabel oleks täiendatud ka sissenõudjate nimedega, oleks see ilmselt oluliselt lühem.

Laps on kõige tähtsam

Kui täiskasvanud inimesed suudaksid lahendada mured nii, et lapsed sinna vahele ei jääks ja mõlemad pooled annaksid endale aru, et lapse kasvamist tuleb toetada lahkuminekust hoolimata kahekesi, aga miks mitte ka neljakesi, on laps õnnelik, sest teda ümbritseb hulk teda armastavaid ja temaga koosolemise ja kasvamise aega panustavaid täiskasvanuid. Tõenäoliselt ei ole probleeme sel juhul ka lapse kulutuste kandmisel, võib-olla ehk suuremaski summas, kui riik miinimumina ette näeb.

Häbimärgistatud lapsevanemad on alatiseks üleval internetiavarustes. Vaevalt on nad kõik rongavanemad. Mõrvari karistus on kergem. Istud oma aja ära ja lähed tagasi rahva sekka.

Puudu on ka need vanemad, kes maksavad ükskõik kui palju, peaasi, et ei takistataks lapsega koosveetmise aega, et lõpeks jagelemine ja saaks edasi liikuda. Sellist tabelit pole aga kuskil avaldatud ja tõenäoliselt oleks ka selle kasutegur täpselt sama suur kui alimendivõlglaste tabelil – hulk õnnetuid täiskasvanuid koos õnnetute lastega.

Võimalik õiguste riive

Justiitsministeerium on öelnud, et alimendivõlglaste tabelis olemine võib isikule kasulik olla. „... potentsiaalne tulevane tööandja võib valida töötajaks just nimekirja kantud võlgniku ning seeläbi aidata kaasa lapsele elatise maksmisele," seisab vastuseks õiguskantsleri arupärimisele. Vabandage, aga usun pigem, et tööandja eelistab töötajaks isikut, kes suudab oma eraelu korras hoida ja ümbritseb end inimestega, kes suudavad probleeme arukalt lahendada.

Selle meedias laialt levinud tabeli kohta on õiguskantsler andnud järgmise hinnangu: „Olen seisukohal, et elatisevõlgnike nimede avalikustamine riivab sõltuvalt juhtumist elatisevõlgnike õigust eraelule või informatsioonilisele enesemääramisele. Elatisevõlgniku nime avalikustamine võib kaasa tuua samuti lapse era- ja perekonnaelu õiguse riive.“

Lahkuminekuvaevades vanemad, seadke oma laps esikohale ja tegelege oma isikliku valuga arukamalt, et kõige nõrgemad haiget ei saaks.

Hetkel kuum