Rainer Saad • 9. juuni 2016 kell 5:00

Limonaadi asemel porgand

Köögiviljad  Foto: Panthermedia

Suhkrumaks inimeste tervist ei päästa, aga koolipuhvetist võiks limonaadi ära korjata küll, kirjutab börsitoimetaja Rainer Saad.

Suhkur on magus, kuid selle kibe järelmaitse maailma tervishoiusüsteemile võib ulatuda rohkem kui poole triljoni dollarini. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on maailmas 422 miljonit diabeedihaiget, kellest igal aastal sureb 1,5 miljonit, see number kasvab kiiresti. Kulud maailma tervishoiusüsteemile on juba praegu 500 miljardit dollarit, mis on umbes 10% kõikidest tervishoiukuludest. 2020. aastaks võib diabeeti põdevate inimeste arv ulatuda 500 miljonini ning maailma tervishoiule läheks see maksma 700 miljardit dollarit.

Toidud on suhkrut tulvil

1970ndatel hakati maailmas üha rohkem tähelepanu pöörama südamehaigustele ja teistele kroonilistele tervisehädadele. Kuna sel ajal polnud toidu kohta tehtud piisavalt teaduslikke uuringuid, süüdistati probleemides rasva. Seetõttu hakati toitudes rasva sisaldust vähendama ning selleks, et toit maitseks endiselt hästi, pandi sinna rohkem suhkrut.

Tänapäeval moodustab lisatud suhkur umbes 17% meie päevasest toidukogusest. Suure osa sellest suhkrust tarbime enese teadmata. Näiteks 1 supilusikatäis ketšupit sisaldab 4 grammi suhkrut, mis on umbes 1 teelusikas.

Peaaegu 43% lisatud suhkrust enda toidust saame magusatest jookidest. Ühes 0,33-liitrises purgis limonaadis on 8 teelusikatäit suhkrut. Sellised vedelad kalorid tarbib keha kiiresti ära, ilma et tekiks küllastumise tunnet. Ameerika südameliit soovitab meestel päevas tarbida maksimaalselt üheksa teelusikatäit suhkrut ning naistel kuus. Uuringud on näidanud, et üks purk limonaadi päevas suurendab diabeedi tekke tõenäosust 29%.

Suurimad suhkrutarbijad on ameeriklased, kes tarbivad päevas keskmiselt 20 teelusikatäit suhkrut. Seetõttu pole ka imestada, et Ameerikas on 34% täiskasvanutest ülekaalus, 35% lastest ülekaalus ning 10% inimestel on diabeet. Brasiilia, Austraalia ja Argentina ei jää USAst palju maha.

Suhkrumaks poleks lahendus

Sada aastat tagasi oli inimese peamine mure, et saaks kõhu täis. Mida aega edasi, seda teadlikumaks on inimesed muutunud. Suhkru maksustamine poleks lahendus, sest see võib tuua kaasa n-ö toiduturismi, st inimesed hakkavad teistes riikides käima odavamat toitu ostmas. Ka mõjub suhkrumaks halvasti ettevõtjate sissetulekule ja vähekindlustatud perede rahakotile.

Lahendus saab olla vaid inimeste teadlikkuse suurendamine suhkru kahjuliku mõju asjus. Alaealiste eest tuleks valikud ära teha täiskasvanutel, alaealistele energiajookide müümise võiks keelata, nagu tegi Leedu.

Ka kooli puhvetitest võiks müügilt ära korjata limonaadid ning nende asemel pakkuda rohkem puu- ja juurvilju.

Hetkel kuum