Tõnu Toompark • 11. jaanuar 2019 kell 4:00

Mis on Harjumaa maa hinna hirmkõrge tõusu taga?

Portaalis kv.ee kuni kaks korda kerkinud Harjumaa maa hinna tõus on põhjustatud pakkumiste vähenemisest, konkurentsivõitlusest kinnisvaraportaalide vahel, hinnaootuse kasvust, hindade hüplikusest ja „kalastajatest“, kirjutab Adaur Grupi kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

Tõnu Toompark.  Foto: Meeli Küttim

Harjumaal pakuti portaali kv.ee vahendusel detsembris müügiks keskmiselt 971 maatükki keskmise hinnaga 72 eurot/ruutmeeter. Maade müügipakkumiste arv on vähenenud pea kõikides Harjumaa omavalitsustes. Selle taga on osaliselt reaalne pakkumiste vähenemine. Teisalt on tegemist konkurentsivõitlusega portaalide vahel, kus pakkumised hajuvad enamate müügikanalite vahel.

Pakkumiste hinnad ehk müüjate hinnaootused on aga järjest kasvanud. Selle taga on osaliselt jutud buumist, mis annab müüjatele vähemalt näilise võimaluse küsida kõrget hinda. Teisalt on pakkumiste arv portaalis kv.ee vähenenud. See vähendab ostjate valikuvõimalusi, andes reaalse võimaluse kõrgema hinnaga tehinguni jõudmiseks.

Pakkumishindade kasv mõnes omavalitsuses on hirmuäratavavalt kõrge. Selle taga on enamasti väikesest pakkumiste arvust tulenev hindade hüplikkus. Või asjaolu, et on lisandunud mõni olemasolevatest oluliselt parema asukoha või kvaliteediga maatükk.

Ei tohi unustada ka „kalastajaid“, kes proovivad soodsast turukonjunktuurist kasu lõigata ja oma pakkumisele selgelt turuväärtusest kõrgema hinnaga ostja leida.

Allikas: www.adaur.ee

Hetkel kuum