Ettevõtja: kinnisvaramüüjad, tulge pilvedest maa peale tagasi!
Kuigi tehinguhinnad korteriturul püsivad ammu paigal, leidub müüjaid, kes siiani kõrge hinnaga "kalastada" üritavad ja seetõttu üldse tehinguta jäävad, kirjutab Raid & Ko kinnisvara- ja õigusbüroo juhatuse liige Andree Raid.
Tallinna korterite hinnatõus jäi vahemikku 2900–3000 €/m² seisma alates maist 2022. Maakleriteenuse turul paistab järjest rohkem, et praegune hinnatase ei ole ostjatele vastuvõetav. Sellele vaatamata on turul kinnisvaramüüjad, kes justkui uskudes jätkuvasse hinnatõusu proovivad kõrge hinnaga „kalastada“ ehk leida korterile rumal ostja turutasemest 15–30% kõrgemalt.
Eelmise aasta kevadega võrreldes on kinnisvaratehingute arv kukkunud umbes 30 protsendi jagu, mis tähendab, et samas suurusjärgus kaotavad ka kinnisvarabürood käivet ja maaklerid töömahtu.
Kogenud investorite hinnangul on üsna tõenäoline, et 2023. aastal näeme aktsiaturul langustrendi vahetumist tõusutrendi vastu, kinnisvara puhul tuleb siiski olla valmis languseks.
Ligi kolmveerand miljoni euroni ulatuva portfelliga investor Gerda Rand on seni paigutanud suurema osa portfellist kinnisvarasse, kuid plaanib sel aastal osta juurde hoopis aktsiaid.
Edasi tõusev euribor koos tarbijate ajalooliselt pessimistliku kindlustundega on kukutanud sügiskuudel korteritehingute arvu suvega võrreldes viiendiku võrra, kuigi tavaliselt on just sügiskuudel aasta parimad näitajad, kirjutab kinnisvarafirma Restate analüütik Julia Linde.
Rahvusvaheline haridus on viimastel aastatel saanud üha olulisemaks osaks Eesti haridusmaastikul, pakkudes noortele võimalust omandada teadmisi ja oskusi, mis avavad uksi globaalsetele võimalustele. Üks silmapaistvamaid näiteid selles vallas on Audentese rahvusvaheline kool, mille IB (International Baccalaureate) diplomiprogramm aitab kujundada tuleviku maailmakodanikke ning toetab noorte individuaalseid tugevusi ja arengut.