Kuidas Trichet eurot kukutas

12. juuni 2011, 13:01

Kuu aja eest oli siinsamas jutuks, et valuutaturul võib pelga jutuga mägesid liigutada. Eelmine nädal tõi selle kohta taas kord ilmeka näite, kui Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet’ pressikonverents kukutas eurot dollari suhtes tunni ajaga rohkem kui tavalise päevateekonna jagu.

Nädala algus oli õigupoolest üsna uimane, nagu see intressiotsuste nädalatel ikka on. Euro oli eelmise nädala lõpus teinud läbi kena tõusu ja nüüd kõigutati seda paar päeva vahemikus 1.4550-1.4650, ja korraks käis hind ka 1.4700 juures.

Kolmapäeval tuli ootamatu uudis, et Saksamaa tõstis uuesti päevakorda Kreeka võlgade restruktureerimise, mida kõik Euroopa juhtivad poliitikud olid seni kategooriliselt välistanud. Kohe tekkis ka vastuolu poliitikute ja Euroopa Keskpanga vahel, kuna Trichet on jätkuvalt ja kindlalt eitanud restruktureerimise mõistlikkust. Uudne olukord viis euro kergesse langusse.

Neljapäeva hommikupoolikul euro taas kord tugevnes, kuna turg ootas mitte niivõrd intressiotsust (oli ju üsna kindel, et intressimäär jääb samaks) kui Trichet’ pressikonverentsi koos sõnumiga, et intressi tõstetakse juba juulis.

Niisiis, neljapäeval kell 15.33 oodatud pressikonverents algas. Sel hetkel oli EURUSD tasemel 1.4620. Trichet’ esimene sõnum oli täpselt see, mida oli oodatud: keskpank jälgib inflatsiooni „erakordselt valvsalt“ („with strong vigilance“), mis tavakeelde tõlgituna peaks tähendama, et intressitõus tõenäoliselt toimub juulis. EURUSD kerkis seepeale paarkümmend punkti.

Seejärel teatas aga Trichet, et inflatsioon oli seni tulenenud ikkagi vaid toorainete hinnatõusust ja nafta hind lähitulevikus langeb. Maailmamajanduses kasvab Trichet’ sõnul ebaselgus ning pangad vajavad varsti rekapitaliseerimist. Paljud riigid peavad tegema tõsist tööd oma eelarvedefitsiidi vähendamiseks.

Kui pressikonverentsi algusest oli möödas 20 minutit, oli EURUSD kukkunud juba 1.4530 peale, s.t 90 punkti võrra.

Nüüd asus Trichet vastama ajakirjanike küsimustele. Esimesed küsimused puudutasid inflatsiooni ja taas kord kerkis esile väljend „erakordne valvsus“, mille kasutamine peatas veidikeseks ajaks langustrendi.

Veidi aja pärast jõudsid ajakirjanikud aga Kreeka teemani. Trichet ei andnud esiotsa kuigi selgeid vastuseid ja keeldus kommenteerimast vastuolusid keskpanga ja Saksa valitsuse vahel. Kui ajakirjanikud ei jätnud siiski jonni, teatas Trichet ühel hetkel vägagi konkreetselt, et restruktureerimise idee tulenes valitsustelt ja „meie ütleme, et see on tohutu viga“.

Kui pressikonverents kell 16.45 lõppes, oli EURUSD 1.4490 tasemel, mis tähendas, et 72 minutiga oli hind langenud 130 punkti ehk ligi 1 %.

Tuleb tõdeda, et olukordi, kus poliitikute ja keskpankurite vastuoluline retoorika tekitab rahaturul järske kõikumisi, esineb üha sagedamini.

Turg ootab eeskätt selget juttu ja konkreetseid seisukohti, vähemalt eurotsooni piires ka ühtseid arusaamu ja vähemalt muljet, et kellelgi kusagil on olemas mingi plaan. Mida vähem seda kõike pakutakse, seda närvilisem on ka turu reaktsioon iga lausejupi peale, mis kusagilt kõrvu hakkab.

Paraku ei ole retsepti rahanduskriisi ravimiseks kellelgi ette näidata, on vaid katse-eksituse meetod ja iga asjaosalise loomulik soov kiskuda tekki rohkem enda peale.

Valuutaturul kauplejalt eeldab see täiesti segane ja kontrollimatu olukord samuti „erakordset valvsust“, sedasama, millest pajatab Trichet. Pelgalt fundamentaalanalüüsi põhjal kauplemine turupaanika perioodil tõenäoliselt ei tööta. Küll aga tasub siiski olla pidevalt ja võimalikult hästi informeeritud.

Rahaturu uudistevoo jälgimine ei tee kunagi paha ka sellele, kes kaupleb üksnes tehnilise analüüsi või indikaatorite pealt. Kas või selleks, et mitte olla oma rahaga turul täiesti valel ajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2011, 10:09
Otsi:

Ava täpsem otsing