25. veebruar 2013
Jaga lugu:

Hea idee maksab

Kuigi Äripäeva aasta ärimehe tiitli võitis viimati veel nn keskealiste põlvkonda kuuluv traditsioonilistes ärivaldkondades tegutsev Oleg Ossinovski, pole sugugi võimatu, et järgmisel korral pälvib selle tiitli mõni noor ja nutikas tegija, kelle nimi veel praeguse seisuga avalikkusele teab kui tuttav ei ole.

Põlvkonnavahetus on toimumas ning ärimudelid muutumas: enam ei ole eduka äri alustamiseks vaja mitte peamiselt toekat algkapitali, vaid eelkõige säravat ideed ja julgust seda ellu viia. Õnnestumise korral on valla terve maailm. Eesti idufirmadel on viimasel ajal vägagi hästi läinud ja neil, kes kurdavad, et pärast Skype’i pole meil ühtegi tõelist edulugu ette näidata, pole õigus. Head ideed ei jää maailmas märkamata ning leiavad rahastajaid kergemini kui kunagi varem.

Viimane suur uudis on kahtlemat rahvusvahelise suurkorporatsiooni, Fortune 500sse kuuluva Inteli ja USA riskikapitalifirma Greycroft liitumine Tartu firma Fortumo omanikeringiga, mis võimaldab Fortumol kiirelt kasvama hakata. Fortumol on olemas kõik eeldused, et kiiresti areneval mobiilimaksete turul edukaid lahendusi luua ja korralikku kasumit teenida. Juba eelmisel aastal leidsid ligi pooled tippjuhid, et lähema kahe aasta jooksul muutuvad mobiilimaksed igapäevaseks asjaks ning vähemasti Eesti kogemus kinnitab seda kahtlusteta.

Rahasüstid tulevad sinna, kus hea idee juba ilma teeb. Inseneride Facebookiks kutsutavat sotsiaalvõrgustikku arendav GrabCad sai läinud aasta lõpus  8,15 miljoni dollarise rahasüsti USA riskikapitalifirmalt Charles River Ventures, kuid juba enne süsti saamist oli GrabCad oma veebi kasutajate arvu kümne kuuga neljakordistanud. Firma looja ja juht Hardi Maybaum on rõhutanud kliendi vajaduste järgimise ja meeskonnatöö tähtsust. Plaanid on suurejoonelised: ei rohkem ega vähem kui muuta viisi, kuidas insenerid ja nende kliendid koostööd teevad.

Läinud aasta lõpus neljalt rahvusvaheliselt investorilt 700 000 dollari suuruse investeeringu kaasamisest teatanud CRM-tarkvara pakkuv Pipedrive on hea näide, kuidas raskelt tulnud otsus Eesti kundedele algusest peale suuremate klientide leidmise nimel selg keerata on ennast õigustanud. Tahe teha maailma parimat tarkvara globaalsele turule aitas mõista kiirest tulust loobumise vajadust tuleviku oluliselt suurema kasumi nimel.

Kui eespool nimetatute pilgud olid suunatud eelkõige USA ja Euroopa poole, siis GuardTime suunas fookuse itta ning Hiina riikliku tunnustuse saavutamine tõi endaga kaasa tulusa lepingu China Telecomiga, takkapihta vabastas Hiina ettevõtte viieks aastaks maksudest. GuardTime’i juht Mike Gault on öelnud, et Aasia on suurepärane turg – kuna seal vanu tehnoloogiaid ees ei ole, suudetakse uusi kiiremini omaks võtta.

Ja viimaks muidugi Vladimir Funtikov, 26aastane mobiilimängude looja, eelmisel aastal parimaks idufirmaks kuulutatud Creative Mobile’i asutajaid, kes oli üks Äripäeva aasta ärimehe kandidaate, kes on praeguseks teeninud juba hinnanguliselt sama suure varanduse kui 8,5 miljardi dollariga Microsoftile müüdud Skype’i loojad.

Valdkond on kõigil üks: tarkvara, mobiilimaksed ja -mängud, sotsiaalvõrgustikud – ühesõnaga – IT. Pole välistatud, et juba viie aasta pärast võtavad rikaste edetabeli esiotsa kohad sisse eelkõige IT-ärimehed.

Autor: 1185-aripaev

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum