Juhan Lang • 25. november 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Õhusaaste maksab Euroopale sadu miljardeid

Euroopa õhu saastamisel hoiavad liidripositsiooni Saksa elektrijaamad.  Foto: EPA

Euroopa suurimad tööstushooned tekitasid ühiskonnale ainuüksi 2012. aastal õhusaastega minimaalselt 59 miljardi ja võimalik, et kuni 152 miljardi euro eest kulusid, teatas Euroopa Keskkonnaagentuur (EEA).

EEA täna avaldatud andmete järgi tekitavad poole neist kuludest 1% tööstusettevõtetest. 152 miljardit dollarit on samas suurusjärgus Soome SKPga ja moodustab pool Poola SKPst.

Ajavahemikus 2008-2014 oli 14 325 tehase tekitatud kogukulu vähemalt 329 miljardit eurot ja võib küündida veidi üle 1 triljoni.

EEA kasutab oma kalkulatsioonides õhusaaste kahjulikke mõjusid nagu enneaegsed surmad, haigla ravikulud, kaotatud tööpäevad, terviseprobleemid, kahjustatud ehitised ja vähenev saagikus põllumajandussektoris.

30 enim kahju tekitavast rajatisest lõviosa tegeleb kivisöest ja pruunsöest elektri tootmisega ja asuvad suuremas jaos Saksamaal ja Ida-Euroopas.

Täpsemalt toob raport välja, et 8 kõige kahjulikumat tehast asuvad Saksamaal, 6 Poolas, 4 Rumeenias, 3 Bulgaarias ja Ühendkuningriigis, 2 Kreekas ja nii Eestis, Itaalias kui Slovakkias paikneb üks saastevabrik.

Raporti autorid rõhutasid, et tööstus on ainult üks osa laiemast pildist, kus õhu kehvale kvaliteedile aitavad kaasa ka transpordi- ning põllumajandussektor.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt