Pille Ivask • 25. september 2015 kell 12:00

Jaapan kukkus deflatsiooni

Jaapanis on esimest korda alates 2013. aasta aprillist deflatsioon  Foto: epa

Jaapanis on esimest korda alates 2013. aasta aprillist deflatsioon, vahendab Financial Times.

Tarbijahinnaindeks langes võrreldes eelmise aasta augustiga 0,1 protsendi jagu. Langevad energiahinnad kaalusid üles riigisisese inflatsiooni. See omakorda suurendab survet Jaapani Pangale, kes peab tõenäoliselt taas rahapoliitikat leevendama. Jaapani Pank teatab majandusprognoosi tänavuseks aastaks oktoobri lõpus.

„Arvestades, et koguinflatsioon on taas negatiivseks pööranud ning majandusväljavaated üsna süngeks muutunud, usume, et Jaapani Pank otsustab tõenäoliselt oktoobri lõpus järjekordse leevendamise kasuks,“ laususid Hiromichi Shirakawa ja Takashi Shiono Credit Suisse’ist.

„Pole üllatav, et energiahinnad kaaluvad üles nii kogu- kui ka baasinflatsiooni,“ märkis Aberdeen Asset Managemendi investeeringute juht Michael Moen. Samas märkis ta, et kui energia ning toiduhinnad välja jätta, on näha järk-järgulist inflatsiooni kasvu.

Jaapani Panga kuberner Haruhiko Kuroda märkis, et panga strateegia siiski töötab, kuna mitme toote hind on tõusnud. Samuti lisas ta, et Jaapani eesmärk 2016. fiskaalaasta keskpaigaks saavutada kaheprotsendiline inflatsioon, on igati tehtav.

Hetkel kuum