Mait Kraun • 25. september 2015 kell 17:06

Volkswageni etteotsa määrati Porsche juhataja

Matthias Müller  Foto: EPA

Volkswagen AG teatas, et ettevõtte tegevjuhiks saab Porsche juht Matthias Müller, vahendab Bloomberg.

Järelvalvenõukogu, mis kohtus reedel seitsmeks tunniks, nimetas neli kümnendit Volkswagen AG-s töötanud ettevõtte veterani Mülleri eelmise juhi Martin Winterkorni asemele. Winterkorn astus oma ametikohalt tagasi pärast heitgaaside skandaali, mis on nüüdseks levinud USAst üle maailma. Müller jätkab kuni mantlipärija leidmiseni ka Porsche juhtimist.

„Kõige esimene eesmärk on Volkswageni usalduse taastamine – mitte ühtegi kivi ei tohi jätta ümber keeramata ja läbipaistvus peab olema maksimaalne. Samuti tuleb praegusest olukorrast teha õiged järeldused,“ ütles Müller oma avalduses. „Minu juhtimise all teeb Volkswagen kõik, et meist saaks ettevõte, kus järgitakse rangelt reegleid.“

62-aastane Porsche juht võttis ettevõtte üle nädal pärast seda, kui USA keskkonnaamet leidis, et autohiid on petnud heitgaaside näitudega, kasutades selleks spetsiaalset tarkvara. Leiti, et Volkswageni tarkvara abil oli testide ajal diiselautode heitgaaside näit tegelikkusest kümneid kordi väiksem. Kuna rikkumine on tõsine, algatas USA keskkonnaamet Volkswageni vastu juurdluse ning ähvardab 18 miljardi dollarilise trahviga.

Kriis vähendas Volkswageni väärtust 20 miljardi euro võrra. Ettevõtte sõnul on tarkvara paigaldatud ligi 11 miljoni auto sisse.

Hetkel kuum